Při raketovém útoku na humanitární konvoj u Záporoží zemřelo přes 20 lidí

Nejméně 25 lidí v pátek zahynulo a další desítky byly zraněny při raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých útočili Rusové. Okupační správa Záporožské oblasti naopak tvrdí, že za útokem stojí Kyjev. Tvrzení válčících stran nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Záporoží (Aktualizováno: 13:24 30. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasažení civilisté čekali ve frontě, aby z Ruskem okupované Záporožské oblasti odvezli své příbuzné

Zasažení civilisté čekali ve frontě, aby z Ruskem okupované Záporožské oblasti odvezli své příbuzné | Zdroj: Reuters

„Zatím víme o 23 mrtvých a 28 zraněných. Všichni civilisté,“ napsal krátce po oznámení útoku na telegramu gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch.

Na místě podle něj zasahovali záchranáři, lékaři a další krizové složky. Ukrajinská prokuratura následně oznámila, že si ruský útok vyžádal 25 mrtvých a 50 zraněných, mezi oběťmi jsou i děti. Útok ruské síly spustily okolo 7.30 místního času (6.30 SELČ), dodala prokuratura.

Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné. Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko útok rovněž přisoudil Rusku a na sociálních sítích zveřejnil snímky z místa útoku, včetně leteckého záběru kráteru vedle dvou řad stojících aut.

Střela dopadla vedle konvoje nedaleko kontrolního stanoviště ve Vasylivce, zhruba 50 kilometrů jižně od Záporoží, napsal ruskojazyčný server BBC. Jde o jediné v současnosti fungující stanoviště, kudy mohou civilní vozidla vstoupit na Ruskem okupované území.

Lidé přes toto kontrolní stanoviště pravidelně jezdí do měst a vesnic kontrolovaných ruskými vojáky, aby „podpořili své příbuzné, dovezli civilistům nezbytné léky a vrátili se zpátky“, uvedl starosta Melitopolu Ivan Fedorov. Toto okupované město leží o dalších 60 kilometrů dál na jih.

Svědek agentury Reuters viděl asi 12 těl, čtyři z nich v autech. Střela podle něj při dopadu zasypala střepinami stojící vozidla, vysklila okna a nechala po sobě kráter. Žena, která se představila jako Natalija, agentuře Reuters řekla, že s manželem navštívili své děti v Záporoží a vraceli se za 90letou matkou. „Byli jsme ušetřeni. Je to zázrak,“ uvedla.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku označil Rusko za krvežíznivý a „teroristický stát“.

O útoku na telegramu informoval i člen okupační správy Záporožské oblasti Vladimir Rogov, podle kterého je nejméně 23 mrtvých a 34 zraněných civilistů. Ti podle něj naopak prchali z ukrajinského území do části oblasti, kterou považují za osvobozenou.

Kráter, který na záporožském shromaždiště, odkud měl na okupovaná území Ukrajiny zamířit konvoj civilistů, zanechala ruská raketa | Zdroj: Reuters

Rusko, které na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února, opakovaně i přes nashromážděné důkazy a svědectví odmítá, že útočí na civilisty. Při svém vojenském tažení Moskva obsadila část ukrajinské Záporožské oblasti a na okupovaném území uspořádala hlasování, které označuje za referendum o připojení k Rusku. Podle výsledků, které Kyjev a Západ neuznávají, se tamní obyvatelé vyslovili pro připojení území k Rusku.

Anexi čtyř ukrajinských oblastí v pátek podle Kremlu oficiálně oznámí ruský prezident Vladimir Putin.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme