Kdo zaútočil na věznici s ukrajinskými zajatci? Moskva chce skrýt popravy a mučení, míní Kyjev

Moskva a představitelé samozvané separatistické Doněcké lidové republiky tvrdí, že ukrajinská armáda ostřelovala území, které na východě země ovládají, a zasáhla přitom věznici v obci Olenivka. Při útoku podle separatistů zemřelo 53 ukrajinských válečných zajatců, původně separatisté hovořili o 40 mrtvých. Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil provedení takového útoku popřel a obvinil z něj naopak ruské invazní síly.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těla mrtvých ukrajinských zajatců, kteří zemřeli následkem raketového útoku na věznici na území samozvané Doněcké lidové republiky

Těla mrtvých ukrajinských zajatců, kteří zemřeli následkem raketového útoku na věznici na území samozvané Doněcké lidové republiky | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„V noci udeřili, pravděpodobně ze systémů HIMARS, na věznici v Olenivce. Přímý zásah baráku se zajatci,“ prohlásil podle BBC náměstek ministra informací separatistické Doněcké lidové republiky Daniil Bezsonov.

Agentura TASS později napsala s odvoláním na štáb teritoriální obrany samozvané republiky, že zemřelo 53 lidí. Počty raněných se podle různých ruských nebo separatistických zdrojů pohybují od 75 do 130.

Ruské ostřelování v centrální Ukrajině si vyžádalo pět životů. Dalších 25 lidí je zraněno

Číst článek

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v pátek dopoledne hovořil o 40 mrtvých a 75 zraněných ukrajinských válečných zajatcích a o osmi zraněných členech vězeňské stráže.

Konašenkov zároveň tvrdil, že ukrajinská armáda použila raketové systémy HIMARS, které jí poskytly Spojené státy. Podle agentury TASS obvinil Kyjev z „krvavé provokace“, která má podle něj odradit ukrajinské vojáky, aby se vzdávali.

Šéf separatistické Doněcké lidové republiky Denis Pušilin podle agentury AP uvedl, že ve vězení bylo 193 vězňů, aniž by upřesnil, kolik z nich bylo ukrajinských válečných zajatců.

Zakrývání zločinů

Kyjev tvrzení Rusů a proruských separatistů odmítl a označil je za propagandu. „Cílené dělostřelecké ostřelování nápravného zařízení v osadě Olenivka v Doněcké oblasti, kde se nacházeli i ukrajinští vězni, provedly ozbrojené síly Ruské federace,“ napsal ukrajinský generální štáb na facebooku.

„Ruští okupanti tímto způsobem sledovali své zločinné cíle - obvinit Ukrajinu z ‚válečných zločinů‘ a zároveň skrýt mučení vězňů a popravy, které tam prováděli na příkaz okupační správy a velení ozbrojených sil Ruské federace,“ dodal.

Most přes Dněpr u okupovaného Chersonu je uzavřený. Ukrajinci ho ostřelují systémy HIMARS

Číst článek

Ukrajinské ozbrojené síly podle ukrajinského generálního štábu žádný útok na oblast obce Olenivka neprovedly. Armáda podle štábu dodržuje principy mezinárodního humanitárního práva a díky „vysoce přesným“ zbraním získaným od partnerských zemí zasazuje „mimořádně přesné“ údery pouze ruským vojenským objektům a nestřílí na civilní infrastrukturu, zejména pokud tam mohou být ukrajinští váleční zajatci.

Ukrajinský ministr zahraničí obvinil Rusko ze spáchání válečného zločinu. „Vyzývám všechny partnery, aby důrazně odsoudili toto brutální porušení mezinárodního humanitárního práva a uznaly Rusko jako teroristický stát,“ napsal Kuleba na twitteru.

Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak podle stanice BBC na sociální síti telegram Moskvu obvinil z „promyšleného, cynického a záměrného masového zabití“ ukrajinských válečných zajatců.

„Rozsah a rychlost ruské informační kampaně naznačují, že šlo o přesně naplánovanou a organizovanou akci. Víme, že někteří ze zajatých obránců byli několik dní před zločinem převezeni do budovy, kde došlo k útoku,“ uvedl poradce, podle něhož se případem bude zabývat generální prokuratura.

Podobná tvrzení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Soud s obránci Azovstalu

Podle serveru Meduza jsou ve věznici v Olenivce drženi někdejší obránci mariupolských železáren a oceláren Azovstal, včetně členů pluku Azov.

Maminku zastřelili při evakuaci, lebku mu poranil granát. V Česku se léčí pětiletý chlapec z Ukrajiny

Číst článek

Zbývající ukrajinští obránci Mariupolu, kteří strávili měsíce společně s civilisty v rozlehlém areálu Azovstalu, se dostali do zajetí invazních ruských a proruských sil v květnu, kdy se na rozkaz ukrajinské armády vzdali. Jejich odpor během neúnavného ruského bombardování se stal symbolem ukrajinského vzdoru proti ruské agresi.

Separatisté mezitím avizovali, že chtějí příslušníky ukrajinského pluku Azov a dalších ukrajinských jednotek postavit před soud kvůli údajným válečným zločinům. Mnozí Ukrajinci členy pluku Azov uctívají jako hrdiny, zatímco Moskva je vykresluje jako neonacisty.

Kyjev už dříve obvinil Rusko ze zvěrstev a brutality vůči civilistům během ruské invaze a uvedl, že identifikoval přes 10 tisíc možných válečných zločinů, napsala v pátek agentura Reuters. Moskva páchání válečných zločinů popírá a obviňuje Ukrajinu z jejich inscenování. Rusko rovněž nedávno oznámilo, že vyšetřuje desítky ukrajinských vojáků, které viní ze zločinů proti lidskosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme