Ukrajina Rusy ze svého území letos zřejmě nevyžene, míní analytik. Chybí k tomu i vůle spojenců

Je nepravděpodobné, že by Ukrajina letos vyhnala všechny ruské síly ze svého území. Řekl to šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley serveru Defense One, podle kterého tak chmurně okomentoval cíle a ambice politiků, diplomatů a vedoucích představitelů obrany od Washingtonu po Kyjev.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský tank v Luhanské oblasti

Ruský tank v Luhanské oblasti | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Zelenskyj mnohokrát veřejně prohlásil, že ukrajinským cílem je vykopnout každého Rusa z Ruskem okupované Ukrajiny. A to je významný vojenský úkol. Velmi, velmi obtížný vojenský úkol,“ řekl nejvýše postavený americký generál.

Ukrajina si připomíná tragické výročí odhalení masakru v Buče. ‚Potrestáme viníky,‘ řekl Zelenskyj

Číst článek

„Neříkám, že to nejde. Jen říkám, že je to velmi obtížný úkol. Ale je to jejich cíl. Určitě na to mají právo, je to jejich země. A oni zde mají morální převahu,“ dodal.

Rusko nicméně „selhalo“ strategicky, operačně a „nyní selhává i takticky“, uvedl Milley. Ruské síly podle něj „dostávají na frak“ od ukrajinských jednotek, což je částečně způsobeno špatným výcvikem a taktikou lidských vln.

Chybí politická vůle

Podle Milleyho zatím není politická vůle, aby Spojené státy Ukrajině dodaly balistické střely ATACMS. 

Spojené státy jich mají „relativně málo“ a také se trochu přeceňuje, co dovedou, řekl Milley, podle kterého existují lepší systémy pro Ukrajinu a Spojené státy momentálně zkoumají tyto možnosti.

Západ plánuje invazi a zničení Běloruska, prohlásil Lukašenko. Varoval Ukrajinu před protiofenzivou

Číst článek

Bývalý velitel amerických sil v Evropě, penzionovaný generál Ben Hodges, uvedl, že se mu nezamlouvá odůvodnění, proč Spojené státy Ukrajině neposkytnou balistické střely ATACMS.

„Vzhledem k talentu lidí, kteří se na tom podílejí, mě překvapuje, jak nesouvislé jsou tyto výmluvy,“ řekl Hodges.

Podle něj Ukrajinci potřebují být schopni zasáhnout velitelství ruské Černomořské flotily na Krymském poloostrově.

„Z Oděsy do Sevastopolu je to přesně 300 kilometrů. Takže byste mohli spustit ATACMS hned teď,“ řekl Hodges. Ukrajinci sice zasáhli zařízení na Krymu pomocí bezpilotních letounů, ale tyto údery byly spíše ojedinělé.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Obavy z eskalace konfliktu

Skutečný důvod, proč se Bidenova administrativa zdráhá vyslat na Ukrajinu ATACMS, vychází z přetrvávajících obav z eskalace konfliktu. Serveru to pod podmínkou anonymity řekl bývalý vysoce postavený americký diplomatický úředník, který se zabýval rusko-ukrajinskými otázkami.

V Avdijivce bydlely desítky tisíc lidí. Dnes je téměř opuštěná a ti, kteří zůstali, chtějí už pouze přežít

Číst článek

„Problémem administrativy vždy bylo, že nechtějí, aby Ukrajinci používali cokoli, co jim poskytneme, proti ruským cílům a Rusku ze strachu z eskalace. Ukrajinci byli vždy velmi spolehliví a plnili veškeré podmínky, které jsme jim stanovili pro vybavení, které jim poskytujeme,“ uvedl.

„Zabraňujeme ale eskalaci, nebo podporujeme ruskou eskalaci?“ dodal.

Bývalý úředník označil ATACMS za důležitou součást případných jednání o příměří.

„Mít systémy s delším dosahem, které by mohly ohrozit cenné ruské cíle, by bylo odstrašujícím prostředkem proti případné obnovené agresi, pokud by bylo v nadcházejících měsících uzavřeno nějaké oboustranně přijatelné příměří,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme