Ukrajinská protiofenziva selhala, prohlásil ruský prezident Putin na schůzce s běloruským protějškem

Ruský prezident Vladimir Putin na nedělní schůzce se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem v Petrohradě prohlásil, že ukrajinská protiofenziva selhala. Nejvyšší představitelé Ruska a Běloruska se setkali poprvé od chvíle, kdy Lukašenko pomohl minulý měsíc zprostředkovat ukončení vzpoury členů ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina proti ruskému armádnímu vedení.

Petrohrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z konce června

Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z konce června | Foto: Sergei Guneev | Zdroj: Sputnik via Reuters

Lukašenko při nedělním setkání s Putinem žertovným tónem poznamenal, že ho wagnerovci pobývající nyní v Bělorusku znepokojují, protože chtějí táhnout na Varšavu, napsala agentura Reuters.

Část wagnerovců je v Bělorusku, potvrdili ukrajinští pohraničníci. Kde se nachází Prigožin, není jasné

Číst článek

Bělorusko je blízkým spojencem Ruska ve válce, kterou Moskva zahájila vpádem na Ukrajinu loni v únoru. Ukrajinské síly na začátku minulého měsíce zahájily další vlnu protiofenzivy s cílem dobýt zpět ztracená území, zatím ale zaznamenaly jen dílčí úspěchy.

Lukašenko v neděli podle ruských médií prohlásil, že „žádná ukrajinská protiofenziva neexistuje“. „Existuje, ale selhala,“ opáčil Putin.

Šéf Kremlu oznámil, že jeho jednání s Lukašenkem potrvá dva dny, bude tedy pokračovat i v pondělí. Do Běloruska se podle telegramového kanálu spojeného s wagnerovci přesouvá či se již přesunulo na 10 tisíc členů této skupiny. Varšava uvedla, že očekává ruské provokace a že vysílá k polsko-běloruské hranici vojáky.

„Wagnerovci nás začali zneklidňovat – chtějí jít na západ,“ prohlásil na schůzce s Putinem podle agentury Reuters žertem Lukašenko. „Držím je v centru Běloruska, jak bylo dohodnuto,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme