Kyjev používá kazetovou munici z USA, uvedl Bílý dům. Chce urychlit protiofenzivu
Kazetovou munici dodanou Spojenými státy začala ukrajinská armáda používat proti ruským invazním silám na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil na tiskovém briefingu zástupce Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. Munice je podle něj efektivní při manévrování ruských jednotek na Ukrajině a proti jejich obranným pozicím, informovala agentura Reuters.
„Dostali jsme od Ukrajinců nějakou prvotní zpětnou vazbu, používají to docela efektivně,“ řekl Kirby k využití americké kazetové munice na Ukrajině.
Cílem Ukrajinců je pomocí kazetové munice překonat silně opevněné ruské pozice zpomalující současnou ukrajinskou protiofenzivu, napsal už předtím list The Washington Post.
Jeden z ukrajinských představitelů řekl americkému deníku The Washington Post, že armáda munici nasadila, aby rozbila zákopy, které brzdí ukrajinské jednotky snažící se získat zpět okupované území.
Rusko přišlo ve válce na Ukrajině o víc než 240 tisíc vojáků, tvrdí Kyjev
Číst článek
Kromě frontových pozic na jihovýchodě Ukrajiny se očekává, že kazetová munice bude použita také v blízkosti okupovaného ukrajinského města Bachmut, poznamenal list.
Více detailů deník nezmiňuje. Připomíná však, že použití kontroverzních prostředků vyrobených ve Spojených státech přichází po nedávném rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena dodat tuto munici Ukrajině, která se už téměř půldruhého roku brání ruské vojenské agresi.
Šéf Bílého domu rozhodnutí označil jako „velmi obtížné“. Pentagon před několika dny potvrdil, že kazetová munice ze Spojených států už na Ukrajinu byla dodána.
Kritika z Ruska
Moskva dodávky této munice ostře kritizovala. Ruský prezident Vladimir Putin v neděli uvedl, že jeho země má dostatečné zásoby kazetové munice a Moskva si vyhrazuje právo je použít, jestliže tato munice bude nasazena proti ruským silám.
Mají kukly? Tak popište jejich hlas. Jak sběratelka příběhů dokumentuje ruské válečné zločiny
Číst článek
Rusko přitom od začátku své invaze kazetovou munici použilo v obydlených ukrajinských oblastech nejméně čtyřiadvacetkrát, píše The Washington Post s odvoláním na OSN. Organizace Human Rights Watch již dříve uvedla, že kazetovou munici v současné válce již použily obě strany, tedy Moskva i Kyjev.
Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí v širším okolí. Nevybuchlé nálože přitom mohou představovat nebezpečí pro civilisty i dlouho po skončení konfliktu. Spojené státy nicméně tvrdí, že podíl nevybuchlých menších náloží v jimi poskytnutých granátech bude menší než 2,5 procenta.
Na 120 zemí světa se přidalo k úmluvě, ve které se zavazují nepoužívat, nevyrábět ani dál neprodávat kazetovou munici. Spojené státy, Rusko ani Ukrajina mezi těmito signatáři nejsou.