226 lidí bylo v Chersonské oblasti zadrženo či zmizeli, uvádí zpráva z Yaleovy univerzity

V ukrajinské Chersonské oblasti, když byla letos pod ruskou kontrolou, zmizely nebo byly zadrženy stovky lidí. Další desítky lidí byly nejspíš mučeny. Vyplývá to ze zprávy, kterou vypracovali výzkumníci z americké Yaleovy univerzity.

Washington/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozený dům v Chersonské oblasti po ústupu ruských jednotek

Poškozený dům v Chersonské oblasti po ústupu ruských jednotek | Foto: Celestino Arce | Zdroj: Reuters

„Rusko musí zastavit tyto operace a stáhnout své síly, aby ukončilo zbytečnou válku, kterou nemůže vyhrát a nevyhraje - bez ohledu na to, jak opovrženíhodná a zoufalá je jeho taktika,“ uvedlo v prohlášení ke zprávě americké ministerstvo zahraničí.

Odminování Chersonu a okolí potrvá týdny, hlásí ukrajinská novinářka z místa

Číst článek

Zpráva, do které agentura Reuters nahlédla ještě před její publikací, dokumentuje zadržení a zmizení 226 lidí v Chersonu mezi březnem a říjnem letošního roku. Čtvrtina z nich byla údajně mučena a pět jich zemřelo ve vazbě nebo krátce poté, co se dostali na svobodu.

Cherson ruské jednotky obsadily krátce po začátku invaze na Ukrajinu. Šlo o jediné ukrajinské oblastní centrum, které se jim podařilo ovládnout. Na podzim se Rusko region po narychlo uspořádaném hlasování, jehož výsledek svět neuznal, pokusilo anektovat. Ruská armáda se odtud na levý břeh Dněpru minulý týden stáhla poté, co v uplynulých měsících utrpěla sérii porážek v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny.

Výzkumníci z Yaleovy univerzity zprávu vypracovali v rámci programu amerického ministerstva zahraničí nazvaného Conflict Observatory, který byl zahájen letos v květnu s cílem odhalit a analyzovat důkazy o válečných a dalších zločinech spáchaných Ruskem na Ukrajině.

Rusko popírá, že by se jeho vojáci zaměřovali na civilisty nebo páchali zvěrstva.
Jak uvedl Nathaniel Raymond, šéf výzkumné laboratoře, zpráva potvrzuje varování Spojených států, které zaznělo již před konfliktem a které se týkalo toho, že se budou Rusové dopouštět zatýkání a zabíjení civilistů. „Toto je nejsilnější důkaz, že se tak děje,“ dodal Raymond.

Osvobozený Cherson čelí humanitární katastrofě. Odminování města potrvá měsíce, říká analytik

Číst článek

Zpráva, která čerpala informace z otevřených zdrojů, uvádí, že většina z 226 osob byla zadržena buď ruskou armádou nebo příslušníky tajné služby FSB, kteří byli vysláni na Ruskem obsazená ukrajinská území. Několik zdrojů výzkumníkům potvrdilo, že ruské bezpečnostní složky mají seznamy jmen osob, na které se zaměřily, ale i poznávací značky jejich aut a další informace.

Některé zdroje ve zprávě nebyly identifikovány, aby zůstaly chráněny. Výzkumníci rovněž odhalili 12 míst používaných k zadržování osob a k jejich výslechům, které se nacházely v Chersonu a na Krymu.

Nejméně 55 ze zadržených nebo zmizelých se stalo podle všeho oběťmi zacházení, které by podle mezinárodního práva mohlo představovat mučení, uvádí rovněž zpráva. Šlo o bití, předstíranou popravu, elektrické šoky či mučení příbuzných. Několik lidí uvedlo, že byli mučeni kvůli informacím o pozicích ukrajinských vojenských jednotek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme