Zelenskyj: Brzdí nás ruská přesila ve vzduchu. Ukrajinci jsou rychlejší než západní sankce

Ukrajinskou protiofenzivu brzdí ruská převaha ve vzduchu, řekl na konferenci v Kyjevě prezident Volodymyr Zelenskyj. Protiofenziva, zahájená na začátku června, by podle Zelenského dosáhla výraznějších územních zisků na jihu a východě země, kdyby ukrajinská armáda dostala od západních partnerů silnější zbraně.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Alina Smutko | Zdroj: Reuters

Zelenskyj si podle tiskových agentur také postěžoval na zpomalování rozhodovacích procesů na Západě, ať jde o přijímání sankcí proti Rusku anebo o dodávky zbraní Ukrajině.

„Válka se zpomaluje. To je pravda, uznáváme to. Všechny procesy se stávají těžšími a pomalejšími - od sankcí až po dodávky zbraní,“ citovala Zelenského agentura Reuters. Ta se odvolává na výroky zveřejněné na prezidentově webu.

Vojáci nejsou na rozdíl od ruské společnosti přesvědčeni o válce, soudí bezpečnostní analytik

Číst článek

„Pokud nejsme na obloze a Rusko je, zastaví nás ze vzduchu. Zastaví naši protiofenzivu“, prohlásil ukrajinský prezident podle agentury AFP. I podle ní Zelenskyj kritizoval „procesy, které se stávají složitějšími a pomalejšími, ať jde o sankce nebo dodávky zbraní“ ze Západu.

„Když se někteří partneři ptají, co se děje s protiofenzivou, kdy přijde další krok, odpovídám, že v současnosti jsou naše kroky určitě rychlejší než nové balíky sankcí,“ poznamenal Zelenskyj podle ruskojazyčného webu BBC.

K přijetí dalších sankcí proti Rusku ukrajinský prezident vybídl i ve večerním projevu. „V tuto chvíli vidíme příliš dlouhou sankční pauzu u našich partnerů a velmi aktivní snahy Ruska sankce obejít,“ řekl.

Článek pokračuje pod online reportáží

Další sankce by podle Zelenského měly mířit proti ruské energetice a finančnímu sektoru a  rovněž reálně omezit dodávky čipů a dalších elektronických součástek. Rusko by mělo být zbaveno produkce svobodného světa, která Moskvě umožňuje bojovat proti svobodě, zdůraznil.

„Je důležité, že naši vojáci postupují a že iniciativa je na naší straně. Nesmíme to srovnávat s tím, co bylo dříve,“ uvedl Zelenskyj a zdůraznil, že se už podařilo osvobodit velkou část ukrajinského území.

Ukrajina jako mezistupeň v postupu do východní Evropy? ,Ano. Nejspíše,‘ říká ruský generál

Číst článek

A čím dříve Ukrajina dostane ještě silnější zbraně s delším doletem, tím rychleji bude postupovat protiofenziva a osvobozování ukrajinského území od okupantů, tvrdí Zelenskyj. Podle BBC poděkoval všem západním partnerům za poskytovanou vojenskou pomoc.

Ukrajinské jednotky podle dostupných informací zatím dokázaly prolomit první z ruských obranných linií na jihu země a také dosáhly dílčích územních zisků na křídlech okolo východoukrajinského Bachmutu, který Rusové dobyli v květnu.

Při loňské protiofenzivě byly ukrajinské územní zisky výrazně větší: ruské síly se téměř úplně podařilo vytlačit z Charkovské oblasti na severovýchodě země a v listopadu protiofenziva vyvrcholila osvobozením jihoukrajinského Chersonu.

epo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme