Ruská střela dopadla na obytný dům v Dnipru. Zemřelo nejméně 25 lidí, 73 je zraněno

Šance najít další přeživší v obytném domě v ukrajinském městě Dnipro, zasaženém v sobotu ruskou raketou, jsou podle starosty minimální. Ještě čtyři desítky lidí se přitom dosud pohřešují, upozornil podle agentury Reuters. Záchranáři zatím vědí o 25 mrtvých a 73 raněných, mezi nimiž je 13 dětí. Z trosek se podařilo zachránit 39 lidí, napsal list Ukrajinska pravda. Podle něj záchranáři mají informace o 43 pohřešovaných.

Dnipro (Aktualizováno: 16:34 15. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři pracují na místě, kde byl při ruském útoku na Ukrajinu těžce poškozen obytný dům

Záchranáři pracují na místě, kde byl při ruském útoku na Ukrajinu těžce poškozen obytný dům | Foto: Yevhen Titov | Zdroj: Reuters

Ruská střela zasáhla devítipodlažní dům se 16 vchody, ve kterém žilo na 1700 lidí. Útok zcela zničil 72 bytů a dalších 230 poškodil. Mezi oběťmi ve městě, které leží 400 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva, je podle úřadů i 15letá dívka.

Rusko žádá o svolání Rady bezpečnosti OSN. Bojí se o budoucnost pravoslavné církve

Číst článek

Server BBC podotýká, že ruská média, která podléhají státní cenzuře, o úderu nijak neinformovala. Dům zasáhla raketa Ch-22, vybavená bezmála tunovou bojovou hlavicí a odpálená z ruského bombardéru Tu-22M3, uvedl v televizi mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Tato raketa byla původně vyvinuta v Sovětském svazu k ničení svazů amerických letadlových lodí.

Loni v červnu dvě tyto rakety zasáhly obchodní centrum v Kremenčuku, kde zabily více než dvě desítky lidí a další desítky zranily. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč v sobotu večer prohlásil, že raketu, která následně dopadla na obytnou budovu v Dnipru, sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ukrajinská armáda podle listu Ukrajinska pravda reagovala, že nedisponuje takovými zbraněmi, které by rakety Ch-22 dokázaly sestřelit. „(Rusko) od začátku své vojenské agrese na území Ukrajiny vyslalo přes 210 takových raket. Ani jednu protivzdušná obrana nesestřelila,“ uvedl velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

Ukrajina v sobotu čelila další vlně ruských útoků. Rusko podniklo na Ukrajinu invazi loni 24. února, od začátku loňského října pak systematicky útočí na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu. 

bko, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme