Ukrajina vyhlásila letecký poplach nad většinou území. Obrana sestřelila 23 z 25 ruských střel

Nad většinou Ukrajiny s výjimkou jejích západních regionů byl v noci na úterý znovu vyhlášen letecký poplach. Ukrajinské vzdušné síly uvedly, že protivzdušná obrana sestřelila 23 z 25 střel s plochou dráhou letu, které Rusko na Ukrajinu vyslalo. Nové ruské vzdušné útoky přicházejí v den, kdy si Moskva připomene výročí porážky nacistického Německa v roce 1945.

Kyjev (Aktualizováno: 7:46 9. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch na obloze nad městem během ruského raketového útoku na Ukrajinu v Kyjevě

Výbuch na obloze nad městem během ruského raketového útoku na Ukrajinu v Kyjevě | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Rusko podle ukrajinských vzdušných sil v noci na úterý podniklo dvě vlny vzdušných útoků. Při první z pondělního večera bylo sestřeleno všech osm střel Kalibr, které směřovaly na východ Ukrajiny. Druhá salva raket následovala v úterý nad ránem a Rusové při ní vypálili celkem 17 střel Ch-101 a Ch-555, přičemž 15 z nich bylo protivzdušnou obranou zničeno.

Šéf vojenské správy v Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak uvedl, že trosky jedné ze sestřelených raket zasáhly obytný dům v Dnipru a zranily zde 32letou ženu. Desítky lidí musely být z budovy evakuovány.

Boje pokračují ve východoukrajinském Bachmutu, který se ruské síly dlouhé měsíce snaží dobýt.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v pondělí uvedl, že podle předběžných údajů začínají jeho jednotky dostávat potřebnou munici, o níž si řekl i hrozbou stažení wagnerovců z města. V úterý ale podle agentury Reuters uvedl, že munice jeho mužům ještě nedorazila.

Agentura také napsala, že s další pomocí napadené Ukrajině počítají Spojené státy. Bude ve výši 1,2 miliardy dolarů (25,6 miliardy Kč) a její součásti budou systémy protiletecké obrany, munice i peníze na výcvik. Oficiálně by Washington další pomoc mohl oznámit už v úterý.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme