Dobytí vesnic u Avdijivky otevírá Rusům cestu k Časiv Jaru. Ukrajinci volili ‚mezi špatným a ještě horším‘

Ukrajinské jednotky se poblíž Avdijivky ocitly v bezvýchodné situaci, když byly donuceny k ústupu, tvrdí šéf Ukrajinského centra pro bezpečnost a spolupráci Serhij Kuzan. Země čelí kvůli prodlevě v dodávkách munice mohutnému ruskému náporu, který nedostatku zdrojů cíleně využívá. Dobytí vesnic v oblasti Rusům umožní posílit ofenzivu kolem strategicky umístěného města Časiv Jar, píše deník The New York Times.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský voják při ostřelování oblasti v okolí Avdijivky

Ruský voják při ostřelování oblasti v okolí Avdijivky | Zdroj: Profimedia

Ukrajinský ústup z vesnic poblíž Avdijivky byl pro armádní velení „volbou mezi špatným a ještě horším“, řekl Kuzan. Podle něj armáda rozhodnutím stáhnout se a umožnit tak ruským jednotkám území dobýt upřednostnila ztrátu území před ztrátou vojáků, podotýká deník.

Rusko oznámilo dobytí další vesnice na východě Ukrajiny. Obsadilo také výhodnější pozice

Číst článek

„Ruský postup v blízké budoucnosti závisí na tom, jak rychle a v jakém objemu dorazí západní pomoc na Ukrajinu,“ upozorňuje Kuzan. Odborníci se shodují v tom, že Rusové přidali na intenzitě ofenzivy s cílem využít doby předtím, než ukrajinská armáda dostane první dávku americké vojenské pomoci.

Kongres USA a prezident Joe Biden minulý týden schválili balíček v hodnotě 60 miliard dolarů. První dodávka za miliardu dolarů by přitom měla obsahovat rakety a munici pro systémy protivzdušné obrany, ale také náboje či protitankové střely. Spojené státy slíbily, že uspíší jeho doručení.

Další možný postup

Americký Institut pro studium války v neděli napsal, že Rusům jejich současný postup v regionu otevřel dvě možné cesty: buď pokračovat na západ směrem k Pokrovsku, anebo zamířit na sever k Časiv Jaru a posílit tamní vytrvalou ofenzivu.

Rusové chtějí ovládnout město Časiv Jar. Ukrajinští vojáci se ale ve městě ‚zakousli do země‘

Číst článek

Město je už po dobu několika týdnů cílem ruského ostřelování a podle ukrajinských představitelů ho Rusové chtějí ovládnout do 9. května. V probíhající ofenzivě by mělo být zapojeno až 25 tisíc ruských vojáků, Časiv Jar je pro ně strategicky významný zejména svou polohou na vyvýšeném terénu.

Zároveň by se jeho dobytím Rusům otevřela cesta k hlavnímu zásobovacímu bodu ukrajinské armády na východní frontě, městu Konsťantynivka. „Ruské jednotky mají nyní příležitost k významnému posunu směrem k Časiv Jaru,“ uvádí institut ve zprávě.

Rusko se navíc zřejmě připravuje na novou významnou ofenzivu na přelomu května a června, tvrdí bezpečnostní experti. Ukrajinský velitel Volodymyr Bitsak v pondělí řekl, že Rusko vyslalo čtyři oddíly směrem k hranici se Sumským regionem na severovýchodě Ukrajiny.

har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme