Mise OSN v Záporožské elektrárně vyzývá k ukončení bojů, zachytila škody u reaktorových budov

Ukrajina a Rusko se vzájemně obviňují z dalšího ostřelování Záporožské jaderné elektrárny. Mezinárodní agentura pro atomovou energii v úterý přitom vyzvala obě strany k ustanovení ochranného pásma okolo zařízení. Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že ukrajinské síly do okolí elektrárny a blízkého města Enerhodar odpálily 15 střel. Ukrajinský starosta Enerhodaru Dmytro Orlov večer ohlásil výbuchy, které otřásly městem.

Kyjev (Aktualizováno: 18:17 6. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanky ruské Národní gardy hlídkují před Ruskem kontrolovanou Záporožskou jadernou elektrárnou v blízkosti města Enerhodar

Tanky ruské Národní gardy hlídkují před Ruskem kontrolovanou Záporožskou jadernou elektrárnou v blízkosti města Enerhodar | Foto: Eyepress | Zdroj: Reuters

Mezinárodní agentura pro atomovou energii také doporučila zajistit lepší podmínky pro ukrajinské zaměstnance, kteří pod ruským dohledem zařízení udržují v provozu. „Současná situace je v této významné jaderné elektrárně neudržitelná,“ píše se ve zprávě.

Šéf české pobočky OSN: Mise do Záporoží nepřijela jako soudce. Cílem bylo zajistit dohled nad provozem

Číst článek

Rusko převzalo kontrolu nad Záporožskou jadernou krátce po zahájení své invaze na Ukrajinu letos v únoru. Inspektoři agentury do zařízení přijeli minulý týden na několikadenní misi kvůli obavám o bezpečnostní stav této největší evropské jaderné elektrárny. Kyjev i Moskva se vzájemně obviňují z ostřelování areálu a z útoků v jeho blízkosti.

Ukrajinský starosta Enerhodaru napsal, že po poledni městem otřásl silný výbuch a že obyvatelé jsou aktuálně bez dodávek vody a elektřiny. Momentálně se Enerhodarem ozývají exploze. Provokace pokračují. Okupanti nás ostřelují, napsal Orlov večer na telegramu.

Důkazy o škodách podle zprávy viděli i inspektoři, podle kterých ostřelování poničilo mimo jiné budovu se skladem jaderného paliva a jaderného odpadu. Odborníci také byli svědky ostřelování a například 3. září se museli evakuovat do přízemí jedné z budov.

Poškozeny jsou i cesty, střechy, stěny a okna některých budov a nadjezd spojující bloky. Kontrola zaznamenala i nejrůznější opravné práce, další ale podle ní budou potřeba.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Hrozící nebezpečí

„Inspekce s obavami poukázala na to, že ostřelování mohlo zasáhnout stavby, systémy a jednotlivé vybavení související se zabezpečením a mohlo mít významné bezpečnostní dopady, způsobit ztrátu životů a zranění zaměstnanců,“ uvádí zpráva.

‚Sebevražda a hotovo.‘ Proč Rusko nechce vyšetřovat smrt manažerů energetických firem

Číst článek

Šéf MAAE Rafael Grossi, který misi vedl a záporožské zařízení s ní minulý týden navštívil, uvedl, že dřívější útoky sice zatím nezpůsobily jadernou krizi, ale představují neustálé nebezpečí.

Ukrajinští i západní představitelé v předchozích týdnech hovořili i o umístění vojenských jednotek a vojenského vybavení v areálu elektrárny. Britské ministerstvo obrany nebo americké ministerstvo zahraničí uvedly, že Rusko zařízení používá jako ochranný štít. Kyjev varoval, že Moskva na místě skladuje zbraně.

„Tým mise zaznamenal přítomnost ruských vojáků, vozidel a vybavení na různých místech Záporožské jaderné elektrárny, včetně několika vojenských nákladních vozů v přízemí v turbínových sálech bloku jedna a dva,“ píše agentura ve zprávě. V turbínových sálech pořídila inspekce i fotografie vozidel.

Záporožskou elektrárnu okupují ruské jednotky od března a obavy o její bezpečnost má celý svět. Od čtvrtka na místě situaci posuzovali experti z MAAE. V úterý zveřejnili zprávu, ve které vyzvali k ukončení bojů. Pozorovali také škody na zařízení a potvrdili přítomnost ruských vojáků a vojenského vybavení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme