Válka v Iráku může Američany stát až dva biliony dolarů

Válečný konflikt v Iráku může stát Spojené státy až bilióny dolarů, což je mnohem víc než předpokládal Bílý dům. Vyplývá to alespoň ze studie expertů Harvardské a Columbijské univerzity. Mluvčí Pentagonu Roseann Lynchová řekla, že irácká válka zatím přišla USA na 173 miliard dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na palebné čáře | Foto: US Army

Válka v Iráku zatíží americké daňové poplatníky na dlouhé roky poté, co vojáci z této země odejdou, tvrdí ekonomický expert Columbijské univerzity Joseph Stiglitz a harvardská profesorka Linda Bilmesová.

Tito ekonomové odhadují, že válka bude stát až dva biliony dolarů. Předpokládají přitom, že Američané zůstanou v Iráku do roku 2010 a počet vojáků se bude neustále snižovat. Studie zahrnuje také výlohy na léčbu vojáků, kteří se z Iráku vracejí zraněni a s trvalými zdravotními následky.

Odhad univerzitních expertů vysoko převyšuje výpočet Bílého domu, který před začátkem invaze odmítl jako příliš vysokou i předpověď vlastního ekonomického poradce Lawrence Lindseyho, že náklady na válku dosáhnou 100 až 200 miliard dolarů.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme