Válka v Iráku zrodila novodobé hrdiny. Dvacetiletý odstřelovač zabíjí bojovníky IS puškou Dragunov

Iráčtí odstřelovači se stávají novodobými legendami své země. Snaží se totiž zlikvidovat co nejvíce bojovníků takzvaného Islámského státu, nyní zejména v bitvě o město Mosul. Jejich osudy jsou tak stejně sledované jako zfilmovaný příběh amerického snipera Chrise Kylea.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sniper v hnízdě odstřelovačů bojujících proti takzvanému Islámskému státu v iráckém městě Mosulu

Mezi nejuznávanější irácké odstřelovače patří teprve dvacetiletý příslušník irácké federální policie Ali Jusúf nasazený v Mosulu.

Novinářům, kteří s ním mluvili, se svěřil, že vždy chtěl být odstřelovačem. Nakonec se dostal do speciálních výcvikových táborů v Bagdádu a ve Falúdži, kde působili iráčtí a italští experti a kde strávil celkem šest měsíců.

Střílí z odstřelovačské pušky Dragunov a spolu s dalšími likviduje nejen bojovníky takzvaného Islámského státu, ale zaměřuje se i na sebevražedné atentátníky.

Kromě Aliho Jusúfa se skloňuje i jméno Abú Tahsína. Válečnému veteránovi je 63 let a údajně zabil stovky teroristů, z toho asi 170 během necelého roku.

Tahsín ve videu na YouTube vypočítává, že do letošního února zlikvidoval 321 členů takzvaného Islámského státu včetně jednoho z jejich velitelů, Abú Hudaify. Říká také, že má zkušenosti už z celkem pěti válek, zúčastnil se například irácko-íránského konfliktu, války v Zálivu a teď jako dobrovolník brání svou zemi právě před organizací Islámský stát.

Příběh mladíka Aliho Jusúfa zaujal i zahraniční média, píše o něm například americký list USA Today. Američanům se podobné příběhy líbí, sami mají svého hrdinu.

Sniper Chris Kyle během svých čtyř misí v Iráku zabil 260 lidí, z toho Pentagon potvrdil 160 zásahů. Filmař Clint Eastwood o něm před třemi lety natočil film Americký sniper, který proměnil jednu ze šesti nominací na Oscara, a to za nejlepší střih zvuku.

Mezi americké legendy patří také Gary Gordon a Randy Shughart, příslušníci elitní speciální vojenské jednotky Delta Force, kteří zahynuli v roce 1993 v bitvě o somálskou metropoli Mogadišo.

Své hrdiny ale mají i další státy. Ve Finsku je to Simo Häyhä přezdívaný Bílá smrt, který během zimní sovětsko-finské války s pomocí pušky zlikvidoval nejméně 505 rudoarmějců. K rekordmanům pak patří i Brit Craig Harrison, který v roce 2009 zaznamenal v Afghánistánu dva úspěšné zásahy na vzdálenost téměř 2,5 kilometru.

 

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme