Koalice pod velením Saúdské Arábie bombardovala jemenské Saná

Vojenská koalice pod velením Saúdské Arábie v sobotu podnikla nálety na cíle povstalců v jemenském hlavním městě Saná. Podle agentury AP šlo o první podobné útoky na hlavní město za uplynulý měsíc. Koalice ve válce v Jemenu stojí na straně mezinárodně uznávané vlády. Hlavní město Saná ovládají šíitští povstalci.

Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na skládce u přístavního města Aden hledají zbytky jídla. Až 14 milionům Jemenců podle OSN hrozí hladomor | Foto: Fawaz Salman | Zdroj: Reuters

Nejnovější koaliční nálety byly podle AP namířeny na vojenskou základnu a sklad dronů. Zda přišel někdo o život, není jasné.

Humanitární pomoc pro Jemen se rozkrádá. Polovina obyvatel země nemá dostatek jídla

Číst článek

Jemen sužuje už čtyři roky občanská válka, v níž proti sobě bojují povstalečtí Húsíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Konflikt si už vyžádal tisíce lidských životů. Až 14 milionům Jemenců, což je asi polovina obyvatel této arabské země, hrozí podle OSN hladomor.

Loni v prosinci se znesvářené strany ve Švédsku pod dohledem OSN domluvily na příměří v přístavním městem Hudajdá, přes které do Jemenu proudí 80 procent humanitární pomoci. Vládní síly i povstalci ale byli od té doby obviňováni z porušování příměří.

Dříve tento měsíc bezpilotní letoun povstalců usmrtil v provincii Láhidž na jihu země šest vojáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme