OSN přiznala pochybení při distribuci humanitární pomoci ve válkou zdevastovaném Jemenu

Světová zdravotnická organizace (WHO) nahradila svého ředitele pobočky v Jemenu, najala tam zkušenější zaměstnance a zreformovala strukturu svého úřadu v Jemenu. Podle agentury AP tak učinila po rozsáhlém auditu, který odhalil podvody při nakládání s humanitární pomocí, bez níž se neobejdou čtyři pětiny z 26 milionů Jemenců.

Tento článek je více než rok starý.

Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenský povstalec

Jemenský povstalec | Foto: Fawaz Salman | Zdroj: Reuters

Na problémy v Jemenu upozornila agentura AP, podle níž jsou některé operace agentur OSN v Jemenu špatně řízeny.

WHO následně oznámila, že zahájila vyšetřování a že už její loňský vnitřní audit odhalil „neuspokojivou“ kontrolu nakládání s financemi a řízení úřadů. Auditoři odhalili konflikt zájmů a vyjádřili pochybnosti o kvalitě práce zaměstnanců jemenské pobočky WHO.

Povstalci během vojenské přehlídky v Jemenu zaútočili raketou a dronem. 40 lidí zemřelo

Číst článek

Organizace na tento audit reagovala výměnou ředitele a tím, že najala zkušenější personál.

AP v pondělí napsala o vyšetřování operací OSN v Jemenu, které provedl kromě WHO také Dětský fond OSN (UNICEF). Z dokumentace podle AP vyplývá, že někteří pracovníci OSN se podíleli na podvodech a obohacovali se z masivního humanitárního programu, určeného na pomoc hladovějícím Jemencům.

Ministr informací mezinárodně uznávané jemenské vlády Muammar Irjání vyzval OSN, aby výsledky vyšetřování zveřejnila. Stejně tak jeden z hlavních přispěvatelů na pomoc Jemencům saúdskoarabské humanitární centrum krále Salmána chce, aby OSN přehodnotila kontrolní systém a sdílela detailní zprávy o finančních operacích.

Saúdská Arábie, která je účastníkem vojenského konfliktu a bojuje na straně jemenské vlády, poslala do této chudé arabské země pomoc za miliony dolarů.

Válka v Jemenu trvá od roku 2014 a Saúdská Arábie v ní bojuje v čele koalice, která pomáhá jemenské vládě. Proti nim stojí jemenští šíité podporovaní Íránem. Konflikt nepřežily tisíce lidí a většina jemenského obyvatelstva je závislá na pomoci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme