Válka v Sýrii může přerůst v náboženský konflikt, varují experti

S každým dnem prodlužování syrského konfliktu roste riziko, že občanská válka přeroste v regionální náboženský konflikt. Varují před tím experti citovaní v blízkovýchodních médiích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti syrskému prezidentu Bašáru Asadovi a proti referendu o nové Ústavě | Zdroj: Reuters

Stále častěji se také mluví o zahraniční vojenské intervenci v Sýrii. Damašek dlouhodobě tvrdí, že opozice už teď dostává z ciziny vojenskou podporu.

Šéf katarské diplomacie šajch Hamad otevřeně vyzval ke vstupu zahraničních vojáků do Sýrie. Američané podle deníku The Washington Post zvažují vyzbrojování rebelů, ale už nevylučují ani vyslání vlastních mužů k ochraně povstaleckých území a humanitárních koridorů.

Britský deník The Daily Telegraph mezitím cituje iráckého kmenového vůdce, který prý do boje proti syrskému režimu poslal stovky mužů a zbraně za desítky tisíc dolarů.

O víkendu v Sýrii jednal zvláštní emisar Arabské ligy a OSN Kofi Annan. Jeho výzvy k zastavení bojů a zahájení dialogu ale odmítl syrský prezident Bašár Asad i exilová opozice.

Asad argumentuje, že jeho vláda nebude jednat s útočícími teroristy. Opozice však říká, že po zabití tisíců lidí vládními silami je pro ni přijatelným výsledkem už jedině Asadův odchod.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme