143 ze 193 členských zemí OSN odsoudilo ruskou anexi. Rusko a čtyři další země rezoluci odmítly

Na Valném shromáždění Organizace spojených národů ve středu 143 ze 193 zemí odsoudilo nedávnou ruskou anexi čtyř částečně okupovaných ukrajinských území. Proti rezoluci odsuzující krok Moskvy jako nelegální hlasovalo pouze Rusko, Bělorusko, Sýrie, Nikaragua a Severní Korea. Dalších 35 zemí, včetně tradičního ruského spojence Číny, se zdrželo hlasování; několik zemí nehlasovalo. Informovaly o tom zahraniční agentury.

Aktualizováno New York (Aktualizováno: 23:34 12. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka OSN. Ilustrační foto.

Podle americké velvyslankyně při Organizaci spojených národů Lindy Thomasové-Greenfieldové výsledek ukázal, že Rusko nemůže zastrašit svět (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Moskva uspořádala hlasování o připojení Doněcké lidové republiky, Luhanské lidové republiky, Chersonské oblasti a Záporožské oblasti k Rusku. Na základě výsledků území připojila k Rusku. Kyjev i Západ hlasování ani anexi neuznávají.

Rezoluce Organizace spojených národů odsuzuje „pokus o nezákonnou anexi“ a vyzývá všechny země, aby tento krok neuznaly a posílily tak mezinárodní diplomatickou izolaci Moskvy.

Vyzývá také ke stažení ruských jednotek z území Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznávaných hranic. Žádá „deeskalaci současné situace a mírové řešení konfliktu prostřednictvím politického dialogu,“ cituje dokument server Ukrajinska pravda.

Grateful to 143 states that supported historic #UNGA resolution "Territorial integrity of Ukraine: defending the principles of the UN Charter". The world had its say - RF’s attempt at annexation is worthless & will never be recognized by free nations. 🇺🇦 will return all its lands

22:31 – 12. 10. 2022

9601 55599

„Jsme vděční 143 zemím, které podpořily historickou rezoluci,“ napsal na twitteru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Svět se vyjádřil – pokus Ruska o anexi je bezcenný a svobodné národy ho nikdy neuznají. Ukrajina získá zpět všechna svá území,“ dodal. „Je to úžasné,“ řekl po hlasování ukrajinský velvyslanec při Organizaci spojených národů Serhij Kyslycja.

Rusko cílí na zmatené lidi v šedé zóně. Je třeba bojovat proti dezinformátorům, míní expert Máca

Číst článek

Podle americké velvyslankyně při Organizaci spojených národů Lindy Thomasové-Greenfieldové výsledek ukázal, že Rusko nemůže zastrašit svět.

Ruský velvyslanec při Organizaci spojených národů Vasilij Něbenzja před hlasováním Valnému shromáždění řekl, že rezoluce je „zpolitizovaná a otevřeně provokativní“. Dodal, že „může zničit veškeré úsilí o diplomatické řešení krize“, uvedl Reuters.

Rusko na Valném shromáždění neuspělo s pokusem prosadit, aby se o rezoluci týkající se anexe ukrajinského území hlasovalo tajně. Rezoluce Valného shromáždění nejsou na rozdíl od těch, které jsou přijaty Radou bezpečnosti Organizace spojených národů, závazné. Hlasování je ale vnímáno jako test nálady ve světě v kontextu války na Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme