Valné shromáždění OSN rozhodlo drtivou většinou o nečlenském státu Palestina

Palestina se raduje – celkem 138 členských zemí Organizace spojených národů souhlasilo s jejím uznáním jako nečlenského pozorovatelského státu OSN. Devět zemí hlasovalo proti, včetně České republiky, 41 států se zdrželo hlasování. Výsledek hlasování přispívá k lepšímu postavení Palestiny v rámci mezinárodního společenství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský prezident Mahmúd Abbás před Valným shromážděním OSN v New Yorku | Foto: ČTK

Žádost o uznání Palestiny předložil palestinský prezident Mahmúd Abbás . Izrael podle něho není – navzdory své rétorice – ochotný přistoupit na spravedlivé uspořádání, a proto prý Palestincům nezbývá, než jít cestou mezinárodního uznání.

Súdánský velvyslanec přednesl na jednání Valné hromady rezoluci, která říká, že Palestinci mají právo na sebeurčení, na svůj vlastní stát. Vyzval členské státy Valného shromáždění OSN, aby schválily existenci nečlenského pozorovatelského státu v hranicích území, která okupuje od roku 1967 Izrael. Území zahrnuje pásmo Gazy, západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém.

Izraelský velvyslanec Ron Prosor reagoval na Abbásovo tvrzení, že Izrael neusiluje o mír. Uvedl, že o mír naopak nestojí Palestinci. Mezinárodní podpora palestinskému státu podle něj míru nijak nepomůže, ale naopak ho oddálí.

Palestina - ilustrační mapka se základními údaji | Foto: ČTK

Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme