Vamberecká krajka sklízí obdiv návštěvníků Českého centra v Bruselu

Bruselská krajka je v světě textilu pojmem. Také obyvatelé belgické metropole teď mají možnost seznámit se s krajkářským uměním z východních Čech. V galerii Českého centra se tam představuje vamberecká krajka. Na vernisáži, kde krajky na večerních šatech vynikaly ne na figurínách, ale přímo na tělech modelek, se byl podívat bruselský zpravodaj Radiožurnálu Pavel Novák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

modelka předvádí šaty s vambereckou krajkou

modelka předvádí šaty s vambereckou krajkou | Foto: Vamberecká krajka CZ

Po červeném koberci se vlnily štíhlé dívky v bleděmodrých, žlutých, černých i bělostných šatech, tu s krajkou v dekoltu, tu na zádech nebo na bocích. Části diváků vzalo dech krajkové prádlo, jiným svatební šaty s vlečkou.

Nejsou to ale jen krajky na šatech, které budou víc než měsíc v galerii bruselského Českého centra k vidění. Krajkové obrázky, závěsy vytvářející dojem, že se do krajiny díváte skrz gotické okno, krajkové dečky.

Něco podobného je k dostání i ve specializovaných obchodech v turisty hojně navštěvovaném centru Bruselu. Ale to, co do belgické metropole přicestovalo z Vamberka, není zdaleka to samé, říká jednatel tamní továrny Karel Menšík.

"V Čechách se technologie paličkování vyvinula do unikátních věcí, kde v podstatě Češi tuto technologii vylepšili a vyrábějí z ní věci, které neumí vyrobit nikdo na světě. Můžete tady vidět závěsové krajky, obrazové krajky, uvidíte aplikaci krajky ve společenských šatech, šperky. To jsou všechno věci, které se dělají v Čechách a nikde na světě to nikdo neumí," vysvětluje Menšík.

Na dotaz, jestli není nošením dříví do leda vozit vambereckou krajku do kraje, kde je krajka skoro doma, rozhodně odpovídá: "Není krajka jako krajka. Potom byste musel říct, že nošením dříví do lesa je v Mladé Boleslavi vystavovat Rolls Royce, a to si myslím, že není. Vamberecká krajka je skutečně Rolls Royce v krajkářském umění."

Česká krajka měla v Bruselu úspěch. Nabitý sál galerie v Českém centru tleskal, těžko říct jestli kráse krajek, nebo modelek. Abyste rozuměli - krajové šaty předváděla i Alizée Poulicek, Belgičanka s českými kořeny, která se letos stala Miss Belgie.

Některým návštěvníkům se česká krajka líbila tak, že začali uvažovat, že by si nějaké šaty s krajkovou dekorací i pořídili. Jako paní Evelin de Lencer. "Moc krásné modely, moc. Připadá mi to jako pařížská móda přenesená sem. Mám čtyři vnučky ve věku od 18 do 20 let. Uvažuji, že bych jim něco koupila, ale kde se to dá koupit? Víte, kde má ta firma obchod?"

Odkázal jsem paní Evelin na zástupce továrny z Vamberka a ujistil ji, že kdyby si nechtěla udělat výlet do Čech na nákup krajek, určitě si je bude moci objednat na internetu. Jen na zkoušky šatů by asi vnučky musely přece jen jezdit. Obávám se, že krajkové šaty se v konfekčních velikostech nedělají.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme