‚Občas ze své cesty sejdou.‘ Rakouský prezident se kvůli vládní krizi omluvil za politiky

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v úterý večer v projevu k národu omluvil za to, jaký obrázek nyní politici nabídli. V reakci na vládní krizi rozpoutanou korupční aférou nyní již bývalého vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho zároveň vyzval veřejnost, aby se od politiky neodvracela, nýbrž se diskuzí účastnila.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v projevu k národu omluvil za to, jaký obrázek nyní politici nabídli | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

Van der Bellen řekl, že je přesvědčen, že lidé vstupují do politiky, aby zlepšili životy ostatních.

Okamžitá rezignace a předčasné volby v Rakousku? ‚Přísnější politická kultura,‘ vysvětluje analytička

Číst článek

„Občas ze své cesty sejdou. Překročí hranice. Zraňují jiné. Ničí důvěru. A v tomto smyslu se omlouvám za obrázek, jaký v nás politika právě zanechala,“ prohlásil prezident. „Takoví nejsme. Takové Rakousko zkrátka není. To si musíme nyní všichni společně dokázat,“ řekl Van der Bellen.

‚Zúčastněte se diskuzí‘

„Milé Rakušanky, milí Rakušané, mám na vás velikou prosbu. Neodvracejte se s odporem od politiky. Zúčastněte se diskuzí. A, což je má zvláštní prosba, přijďte v neděli k volbám,“ připomněl prezident volby do Evropského parlamentu, které se v Rakousku budou konat v závěru týdne.

Prezident zdůraznil, že obnova rakouské pověsti v Evropě a ve světě a opětovné získání důvěry jsou možné jen společným úsilím. „A všem zúčastněným chci důrazně říci, že teď není čas na volební řeči,“ prohlásil.

Ti, kteří nesou odpovědnost, by se podle Van der Bellena nyní neměli ptát, zda jim jejich kroky pomohou ve volbách, ale zda jejich počínání pomůže Rakousku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme