Nepovolené betlémy nebo vánoční hvězdy. Policie v částech Číny zakazuje křesťanskou výzdobu

Policie v některých částech Číny o letošních svátcích nedovoluje křesťanskou vánoční výzdobu. Informuje o tom rádio Free Asia. Například obchody, internetové kavárny nebo hotely v provinciích Jün-nan a S’-čchuan nesmějí jako dekoraci používat tradiční vánoční hvězdu nebo betlémské procesí. Policie také častěji kontroluje křesťanské kostely.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křesťané modlící se v jednom z chrámů na Štědrý den v Pekingu

Křesťané modlící se v jednom z chrámů na Štědrý den v Pekingu | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

Čínská ústava sice zaručuje svobodu vyznání, realita je ale podle svědků jiná. V největších kostelech v zemi se v úterý oficiálně konají vánoční bohoslužby, které jsou pod přísným dohled uniformované i tajné policie.

Mexičanka poslala svá vánoční přání na balónku. Splnil jí ho Američan bydlící na druhé straně hranic

Číst článek

Čínská policie podle rádia Free Asia od začátku prosince zatkla v provincii S’-čchuan nejméně padesát členů křesťanské náboženské obce.

Rozhlasová stanice také zveřejnila informaci, že čínské úřady od září zatkli a vyšetřují už více, než sto protestantských pastorů, kteří otevřeně kritizovali diskriminaci náboženského života v zemi.

Represe čínské policie se zaměřují více na protestanty. Křesťanství je v Číně nejrychleji rostoucím náboženstvím a podle odhadů ho nyní vyznává třicet, možná až čtyřicet miliónů lidí.

Vánoce v Číně

Podstata Vánoc je u čínských katolíků stejná jako u lidí kdekoli na světě. Připomínají si narození Spasitele Ježíše Krista a oslavují ho.

Originální ozdoba z Bílého domu. Vánoční ornament letos připomíná prezidenta Trumana

Číst článek

Štědrý den je pak v Číně spíše ve znamení amerických oslav více než evropského modelu. Pokud ho lidé slaví, tak se obdarovávají až 25. prosince ráno.

Následuje slavnostní oběd a poté odpolední nebo večerní bohoslužba. Mše jsou celebrovány jak v čínštině, tak i v angličtině, němčině, francouzštině nebo italštině.

Vánoční bohoslužby se ale soustřeďují především do hlavních měst jednotlivých provincií. Největší budou letos opět třeba v Pekingu, Šanghaji nebo Kantonu.

Oficiální církev je v Číně ze strany úřadu velmi tvrdě kontrolovaná. Také duchovní, včetně těch zahraničních, jsou velmi přísně prověřování. Věřící si také často stěžují na zabavování majetku, třeba i náboženských relikviích v kostelech nebo na farách. Vatikán ale tuto větev čínské církve neuznává.

Druhou náboženskou větví v Číně je ta ilegální. Je to církev, která své bohoslužby nebo křty praktikuje tajně, například po bytech či sklepích. A v případě odhalení čelí lidé velmi tvrdým trestům, protože je na ně nahlíženo jako na protistátní skupiny.

Dohoda Číny s Vatikánem

Vatikán koncem září oznámil, že s Čínou podepsal prozatímní dohodu o jmenování biskupů v této asijské zemi.

Vatikán uzavřel s Pekingem předběžnou dohodu o jmenování čínských biskupů

Číst článek

Vztahy mezi Vatikánem a Pekingem byly dlouho napjaté kvůli sporu, kdo může v Číně jmenovat biskupy. Peking nejprve v roce 1951 přerušil s Vatikánem diplomatické styky a mnoho čínských katolíků se za vlády Mao Ce-tunga stáhlo do podzemní církve.

Veřejně začali praktikovat svou víru až v 80. letech, kdy začalo být náboženství v Číně znovu tolerováno.

Většina z více než 12 milionů čínských katolíků ovšem spadá do oficiálního Čínského sdružení vlasteneckých katolíků, jež v roce 1957 založila komunistická strana.

Podzemní církev uznává jako nejvyšší autoritu papeže, kdežto čínská státní katolická církev se odmítá Vatikánu podřídit. Každá ze stran jmenuje vlastní biskupy.

Křesťané modlící se v jednom z chrámů na Štědrý den v Pekingu | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme