O Vánocích se na cesty vydaly miliony lidí. Nejvíce jich přepravilo letiště v Pekingu

Peking, Atlanta, Dubaj - takové je pořadí letišť, kterými o letošních vánocích prošlo nejvíce cestujících na světě. Letecké společnosti tradičně v době vánočních svátků posílily domácí i mezinárodní lety. Bez ohledu na to, že Vánoce jsou ryze křesťanskými svátky, v první desítce nejvytíženějších letišť najdete o svátcích hned sedm asijských.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letos o Vánocích prošlo nejvíce lidí letištěm v Pekingu.

Letos o Vánocích prošlo nejvíce lidí letištěm v Pekingu. | Foto: Skitterphoto | Zdroj: Pixabay CC0 Creative Commons | CC0 1.0

Robot, který má cestující v příletové hale terminálu číslo dvě varovat před rychlými eskalátory, je velký jako malá pračka, ale hlavně je teď, chudák, zmatený a vytrvale naráží do zdi.

Gatwick obnovil provoz, zabezpečila ho vojenská technika. Dron napodruhé pozastavil lety asi na hodinu

Číst článek

V podvečerní příletové špičce ho každou chvíli někdo odkopne a nasměruje obrazovkou i tykadlem ke zdi. Jinak ale pekingské mezinárodní letiště zvládá vánoční svátky dobře, popisuje situaci redaktor Radiožurnálu.

„Do Hongkongu vám můžu na Štědrý den nabídnout už jen ranní let, v šest padesát. Zkuste ještě vedle přepážku China Southern, to ale nebude přímý let, bude s mezipřistáním," krčí rameny letenkářka státního dopravce Air China

„Ne, ani my už nemáme na štědrý den místo. Až dvacátého šestého, tam je z čeho vybírat. Tam už je potom hodně volných míst celý den,“ tvrdí zase zástupkyně od konkurence ze společnosti China Southern.

Drtivá většina Číňanů vánoční svátky neslaví a ani si neužijí dny volna. Přesto během pěti dnů projde pekingským mezinárodním letištěm milión, osm set tisíc cestujících, což je suverénně nejvíc na světě.

A na letištní ploše mají jasnou převahu velkokapacitní letadla, které zdejší aerolinky běžně nasazují i na domácí lety.

Stavba nové ranveje pražského letiště může pokračovat, soud zamítl stížnost městských částí

Číst článek

„Figurují tady dvě firmy, to je boeing a airbus. Z těch menších, pokud bychom se bavili o středních doletech, jsou to bombardiery, canadiery. Malá letadla typu ATR, Daesh - tato letadla se tady téměř nepoužívají."

Vysvětluje Richard Skoumal, český kapitán, ve službách společnosti Sichuan Airlines. Kromě živých pasažérů jsou nejdůležitějšími vánočními klienty čínských letišť také dárky.

Zdejší e-shopy jich posílají desítky milionů ve dne v noci, hlavně do Evropy a do Severní Ameriky.

Čínská celní správa potvrdila, že v této části roku odhalí nejvíc případů, kdy v zásilkách putují chráněné druhy rostlin a zvířat, dále kožešiny z polárních lišek a medvědů a také některé nepovolené složky tradiční, čínské medicíny.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme