Vánoce na Blízkém východě provázejí incidenty

Izraelská armáda opět krátkodobě obsadila autonomní území v Tammúnu, aby tam zatkla údajné teroristy. Situace je vyostřená i na jiných místech Izraele. Jásir Arafat nesmí opustit město Ramalláh a ráno se opět ozvala střelba na izraelsko-jordánské hranici. Agentury popisují vánoční atmosféru v Betlémě jako chmurnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kontrola v Izraeli | Foto: ČTK/AP

Krátce před sedmou hodinou ranní byl zastřelen řidič auta na silnici probíhající průběžně s jordánskou hranicí. Izraelská armády okamžitě zahájila informaci se snahou vypátrat útočníky. Došlo však ke střelbě, při které byli zraněni další tři vojáci. Aktivně se tam podílela i jordánská armáda, která nabídla plnou spolupráci. Údajně dokonce svolila k tomu, aby izraelští vojáci vstoupili na jordánskou půdu. Zatím nepotvrzené informace hovoří o tom, že útočníci překročili hranice. K podobnému incidentu došlo již několikrát, ale spolupráce armád obou států zatím vždy zabránila možnému konfliktu.

Izraelské tanky pronikly na palestinská autonomní území v Tammúnu, ležícím poblíž Nábulusu na severu západního břehu Jordánu. Jak podle agentury AFP uvedly palestinské bezpečnostní zdroje, izraelský útok je zaměřen proti aktivistům palestinské radikální organizace Islámský džihád. Osm izraelských tanků totiž vjelo do Tammúnu ve chvíli, kdy izraelští vojáci zahájili výslech pěti členů Islámského džihádu.

Agentury označují letošní oslavy Vánoc v Betlémě, kde se podle věřících narodil Ježíš Kristus, za pochmurné. Místo v betlémském kostele vyhrazené pro předsedu palestinské samosprávy Arafata zůstalo prázdné, stejně jako místo betlémského starosty Hanny Násira, který se odmítl půlnoční mše zúčastnit na znamení solidarity s palestinským vůdcem. Od roku 1995, kdy se Izrael stáhnul z tohoto města, to bylo poprvé, co se Jásir Arafat nezúčastnil půlnoční mše v betlémském kostele svaté Kateřiny. Cestu Arafatovi do Betléma zakázal izraelský premiér Ariel Šaron. Obviňuje palestinskou samosprávu, že chrání vrahy izraelského ministra cestovního ruchu Rechavama Zeeviho. Povolení Arafatovy cesty podmínil jejich vydáním.

Michal Kotyk, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme