Originální ozdoba z Bílého domu. Vánoční ornament letos připomíná prezidenta Trumana

Někteří Američané si tuto originální ozdobu věší na vánoční stromek. Pro lidi z celého světa jde o sběratelský kousek. A pro turisty je to sezónní upomínkový předmět z Washingtonu. Prodává se mimo jiné v dřevěném stánku u jižních zahrad Bílého domu, kam teď lidé chodí obdivovat americký národní vánoční strom. Tou ozdobou je takzvaný vánoční ornament Bílého domu.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letos je ornament věnován 33. prezidentovi Harrymu Trumanovi.

Letos je ornament věnován 33. prezidentovi Harrymu Trumanovi. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Američané jako každý rok v parku hned vedle jižních zahrad Bílého domu vztyčili svůj národní vánoční strom. Kolem něj je také padesát malých jehličnanů, které reprezentují všechny americké státy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Originální ozdoba z Bílého domu. Vánoční ornament letos připomíná prezidenta Trumana. Natáčel washingtonský zpravodaj Jan Kaliba

Neustále se tu procházejí desítky lidí a řada z nich zastavuje u jediného dřevěného kiosku. Kdo by čekal, že se z malé budky bude linout vůně svařeného vína, ten by se zklamal.

Prodává se tu něco úplně jiného, letošní verze populárního vánočního upomínkového předmětu – ornamentu Bílého domu.

„Tento ornament je poctou našemu 33. prezidentovi, Harrymu Trumanovi. A také podstatným změnám, které udělal v Bílém domě a na prezidentské pečeti,“ ukazuje jeden z exemplářů trojrozměrné kovové ozdoby, která zobrazuje průčelí slavné budovy, Gina Shermanová z Historické asociace Bílého domu. Právě tato organizace od roku 1981 ornamenty vydává.

„Na přední straně vidíme takzvaný Trumanův balkón, který přidal při rekonstrukci v letech 1947 a 1948. Tím vznikl pro prezidentské rodiny nový venkovní prostor s krásným panoramatickým výhledem na Washington,“ přibližuje pro Radiožurnál.

„Když ornament otočíme, vidíme Modrý salonek. Podobně jako ostatní ho za Trumana úplně rozebrali a přestavěli. Rekonstrukce trvala čtyři roky. A třetím prvkem na ornamentu je Trumanem změněná prezidentská pečeť,“ dodává.

‚Tradičně nejpopulárnější předmět‘

U dřevěného kiosku si letošní Trumanův vánoční ornament Bílého domu zvědavě prohlížejí především zahraniční turisté. Dvě dám, které si ho koupily, říkají, že jim bude připomínat chvíli, kdy se procházely kolem světoznámé budovy, až si svůj upomínkový předmět odvezou domů, do Argentiny.

Konference v Postupimi v roce 1945. Zleva Josef Stalin, Harry S. Truman, Winston Churchill | Foto: CC-BY-SA, German Federal Archives, Bundesarchiv, Bild 183-29645-0001

„Tohle je tradičně nejpopulárnější předmět, který prodáváme. Nejen tady v Americe, posíláme ho sběratelům po celém světě. Ročně je to asi osm set tisíc ornamentů. Co je na tom pěkné, vyrábí je pro nás společnost ve státě Rhode Island vlastněná armádními veterány,“ prozrazuje Shermanová

Historická asociace Bílého domu funguje nezávisle na tom, kdo zrovna Bílý dům obývá. A jako jediná má stánek na místě, kam Američané už skoro sto let chodí před Vánoci za adventní atmosférou.

„Tradici vánočního stromu založil prezident Coolidge v roce 1923. Ornament se dá pořídit i nedaleko v našich dvou obchodech nebo přes internet, ale tady to lidé milují, protože tu na ně dolehne vánoční nálada,“ uzavírá Shermanová.

Po Harrym Trumanovi do Bílého domu nastoupil Dwight Eisenhower. A právě jeho památku připomene příští vánoční ornament pro rok 2019. Všechny si pak můžete prohlédnout na stránkách Historické asociace Bílého domu.

Ornamenty Bílého domu z let 2017, 2016, 2015 a 2014. Připomínají prezidenty Franklina D. Roosevelta, Herberta Hoovera, Calvina Coolidge a Warrena G. Hardinga | Zdroj: Historická asociace Bílého domu

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme