Vánoce slavili i čeští vojáci v Afghánistánu

I v doslova polních podmínkách se dají slavit Vánoce. Příkladem je provinční a rekonstrukční tým naší armády v Afghánském Lógaru. Tradiční štědrovečerní večeři mají za sebou tři stovky českých vojáků, které jsou na této zahraniční misi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci při výcviku v Afghánistánu | Foto: 601. skupina speciálních sil

„České Vánoce na vojenské základně v Afghánistánu byly stejné jako u nás, kromě jídla,“ říká plukovník a velitel kontingentu Josef Kopecký.

Na americké základně příprava jídla je v rukou kontraktorů, které mají Američané najaté. Vařili tak Filipínci a Indové.

Čeští vojáci jsou Američanům podřízení, protože operační prostor Logar provincie je v kompetenci americké strany. Pro americké vojáky ale Vánoce začínají teprve dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

O českých vánocích na vojenské základně v Afghánistánu hovoří plukovník a velitel kontingentu Josef Kopecký

„My jsme s nimi včera měli nějaké sportovní soutěže, měli jsme vánoční běh, hráli jsme volejbal, měli jsme menší aktivity. Dnes nás pozvali na sledování kina a na cukroví,“ vysvětluje.

Vojákům se podařilo vyrobit vánoční stromeček ze dřeva, protože na místě jehličnaté stromy nerostou. Strom pak ozdobili světýlky. „Udělali jsme si v devět hodin půlnoční,“ popisuje.

Tradiční půlnoční mše nebyla v kapli na základně, ale v hale, kde se opravuje technika. Kaple má totiž kapacitu 60 míst, vojáků však bylo mnohem více.

Co se týče dárků, tak 11. prosince přiletěl náčelník generálního štábu a přivezl dárky od ministra. Každý z vojáků měl také možnost dostat dárek od rodiny.

Dárek od ministra obsahoval vitamíny, střelecké rukavice a univerzální nožík. Pak také bylo několik dárků, které rodiny poslaly přes německou polní poštu.

Mimořádně štědré Vánoce zajistila svým vojákům v Afghánistánu britská armáda

Číst článek

Čeští vojáci jsou v Afghánistánu na šestiměsíční misi. 50 procent vojáku již v zahraniční misi bylo, z toho 25 procent v Afghánistánu.

„Kolektiv je tady dobrý, protože práce vás tady stmelí, vzájemná komunikace a spolupráce přispěli k tomu, že jsme si plukovník a velitel kontingentu Josef Kopecký Vánoce udělali příjemné,“ říká.

Jiří Chum, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme