‚Počítali jsme, že budeme na Vánoce s rodinami.’ Tisíce řidičů kamionů uvízly na britských hranicích

Evropské země včetně Francie uzavřely po uplynulém víkendu hranice s Velkou Británií kvůli nové rychleji se šířící mutaci koronaviru. Hranice už jsou sice zase otevřené, řidiči se ale musí prokázat negativním výsledkem testu na koronavirus. Týká se to nejen pasažérů, ale i zhruba pěti tisíc řidičů kamionů, kteří od nedělní půlnoci uvízli na britských ostrovech. Jedno je jisté: většina z nich stráví Vánoce neplánovaně na odstavném parkovišti.

Od zpravodaje z místa Londýn (Aktualizováno: 12:30 24. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie poslala ve čtvrtek do Doveru hasiče s deseti tisíci testy na koronavirus, aby pomohla s odblokováním hranice, informuje ČTK.

Bývalé letiště Manston na jihu Anglie se změnilo v obří parkoviště. Od pondělí tam čekají tisíce kamionů a jejich řidičů. Mezi nimi jsou i desítky Čechů, jako je pan Vlastimil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tisíce řidičů kamionů od nedělní půlnoci uvízlo na britských ostrovech. Poslechněte si reportáž z britských hranic

„První noc jsem strávil na dálnici E20 a ve tři ráno nás přestěhovali sem. Je to nahuštěné. Záchody ani třeba obsluha s jídlem nestíhají. S kolegou jsme stáli skoro hodinu ve frontě na hamburger,” popsal pro Radiožurnál.

Podobně ale popisují situaci na odstavném parkovišti i další. „Organizace tady není vůbec žádná. Co se týká jídla, zásobování nebo sociálního zařízení, tak je to na hodně bídné úrovni,” stěžuje si Dominik. Panují tady velmi přísná pravidla - celý areál je oplocený, řidiči nesmějí opouštět kamiony, nikdo nesmí ani dovnitř ani ven.

Český velvyslanec v Londýně Libor Sečka, který řidičům vezl vodu a potraviny, se s nimi mohl setkat jen na pár minut mezi vraty. „Neměl jsem z toho dobrý pocit. Je právem a povinností zemí, které tady mají ambasády, aby se starali o své občany. Přijímající země by neměla situaci komplikovat. Je to velmi těžké, když nemohou dovnitř ani ven,” vysvětlil.

Vánoce bez rodiny

Poněkud uvolněnější nálada panuje na soukromém parkovišti přímo v docích v Doveru. Tady čeká šest českých řidičů. Jakub mi ukazuje kabinu, kde teď tráví většinu času.

Nová mutace koronaviru odřízla Británii a způsobila chaos v dopravě. Jak vznikla a proč vyvolává obavy?

Číst článek

„Komfortní je to dost - nezávislé topení, velká lednička - víc toho nepotřebujete. Navíc tam mám od firmy přidanou mikrovlnou troubu, mám měnič napětí na klasické zásuvky. Cokoli připojit není problém,” řekl. „Zas tolik být doma nepotřebuju, ale je mi líto kluků, co mají doma manželky a děti,” dodal.

Pohled do kalendáře, to je to co, všechny řidiče trápí nejvíc. Nikdo z nich ani v nejčernějších snech nepočítal s tím, že nebude na Vánoce doma.

„Všichni jsme počítali, že budeme s rodinami a dětmi. Je to ohromný problém, je tady spousta otců od rodin, kteří mají doma malé děti. Ty se budou ptát, kde jsou tátové,” řekl.

Podle dohody mezi Británií a Francií mohou řidiči opustit britské území jen s negativním výsledkem testu na koronavirus. Testování řidičů už začalo, britská vláda ale varovala, že otestovat všechny šoféry bude trvat několik dní.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme