Vánoční projev britské královny bude poprvé vysílán ve formátu 3D

Britská královna jako živá. Její poddaní ji poprvé uvidí ve třech rozměrech. Letošní vánoční proslov byl poprvé natočen technologií 3D.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. s květem vlčího máku na kabátě | Foto: ČTK/AP

Projev bude možné sledovat i na normálních televizích, ale kdo má patřičný přístroj a samozřejmě speciální brýle, tak uvidí královnu jako živou.

Letos je zvláštní příležitost pro to, vyzkoušet něco nového. Nejenže královna slaví diamantové výročí, tedy 60 let na trůnu, ale zároveň letos jako vůbec první monarcha oslavila 65. výročí svatby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blíže o vánočním projevu britské královny hovoří redaktor ČRo Ondřej Bouda

A navíc je to přesně 80 let, co Jiří V. vůbec poprvé přednesl vánoční projev, tehdy tedy ještě pouze v rozhlase. Založil tím tradici, kterou letos královna posunula do třetího rozměru.

Královna se inspirovala především olympiádou, která byla letos v létě v Londýně. A sportovce dává za příklad.

Jak ti zdraví, tak ale především ti z paralympiády nám ukázali, čeho všeho se dá dosáhnout díky odhodlání, tvrdé dřině ale také spolupráci. V tomto duchu by se pak měl nést celý sváteční projev.

Vysílat se bude v 16 hodin našeho času nejen ve Spojeném království, ale do celého Commonwealthu.

Královská rodina tráví svátky v rodinném kruhu na zámku Sandringham, kde je královna s manželem i letos. Tam jdou například na mši do místního kostela. Ale tentokrát bude na zámku prázdno.

Princ William totiž je se svojí ženou Kate u jejích rodičů. A jeho mladší bratr Harry slouží v Afghánistánu jako druhý pilot bojového vrtulníku Apache. Mise je to úspěšná, v říjnu zabil jednoho z velitelů Talibánu.

Ale ani královský synek nemá žádné zvláštní výjimky a tak nemůže opustit službu a odskočit si na svátky domů. Královská rodina bude letos trávit svátky tak trochu ve strachu o jednoho ze členů stejně jako tisíce dalších i českých rodin, z nichž někdo slouží na misi v zahraničí.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme