Vánoční stoly v polských regionech

Co nesmí chybět na svátečním stole u našich severních sousedů v Polsku? Samozřejmě kapr, a to jak smažený, tak pečený, i na studeno v rosolu. Celkem má být na štědrovečerním stole 12 jídel, ze kterých musí každý alespoň kousek sníst. V různých polských regionech jsou ale mezi oněmi 12 pokrmy různá jídla typická pro onu oblast. Do všech čtyř světových stran se po Polsku za menu na vánočních stolech vydáme se zpravodajem Českého rozhlasu Pavlem Novákem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kapr v rosolu

kapr v rosolu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Nejprve se podíváme na vánoční stůl na jihovýchodě Polska. V podhůří Bieszczad kolem města Sanok na něm kromě pečeného kapra nesmějí chybět tmavé pierogy, tedy taštičky plněné zelím. Od ostatních polských regionů se liší tím, že nejsou vařené z bílé, ale tmavé mouky.

"Musí to být pšeničná mouka, protože z žitné by těsto nedrželo pohromadě. Je to ale mouka po prvním mletí, jen ze zrn zbavených plev. Proto je taková tmavá. Pierogy jsou plněné zelím z vlastní zahrádky a domácími škvarky," říká hospodyně Elžbieta Czajová z obce Lalin.

Z východu putujeme do středu Polska k městu Lodž. Paní Alicja Kaczorová z obce Kocirzewo vysvětluje, jaký je sváteční jídelníček ve středním Polsku. "Začíná se houbovou polévkou s těstovinami. Ke štědrovečerní večeři musejí být na stole také brambory, aby se rodily i v následujícím roce. Pak se také jí jáhlová kaše vařená v mléce politá řepným olejem."

Pokračujeme dále na západ do regionu zvaného Velkopolsko. Tady se na svátečním stole objevuje něco zvláštního - studená rybí polévka ze solených sleďů. Jak říká Maria Baranowá z vesnice Slawsk, nejlepší je taková polévka s mlíčím. A co se do ní kromě kousků sledě ještě dává? "Cibule, pepř, kyselá smetana a kromě toho tam ještě může být jablko, nebo kyselá okurka. To všechno se jí na studeno. K tomu se jedí horké loupané brambory."

Z Velkopolska míříme na jih - do Slezska. "Nejdůležitějším vánočním jídlem ve Slezsku je zelí s houbami a hrachem," říká kuchařka paní Iwona Murzewska. K tomu ještě doplňuje, že ve Slezsku se nejí kapr s brambory, nebo se zeleninovým salátem, ale s chalkou - tedy pečivem podobným naší vánočce. Chalka je sice z kynutého těsta, ale není příliš sladká a nejsou v ní ani rozinky ani mandle.

Ze Slezska se podíváme za úplný sever Polska k Baltskému moři, kde žije národnostní menšina Kaszubů. Paní Anna Pomieczyńska z městečka Szarzewo mi o tradičním vánočním stole svého regionu povídala kaszubsky. Na kaszubském svátečním stole nesmí chybět ryba upravená na desítky různých způsobů, říká paní Anna a ukazuje na různé talíře, ze kterých mi dala i ochutnat.

"Tohle je roláda z tresky, tady jsou tresčí knedlíčky s rajskou omáčkou. Dále tu máme sledě nakládaného v octovém nálevu, zavináče, sledě ve smetaně a v oleji a nakonec polévka z tresky zadělávaná smetanou. Jako dezert u nás podáváme kynutý koláč s jablky," uzavírá paní Anna Pomieczyńska z Kaszub.

Na každém polském vánočním stole - ať na východě, západě, severu či jihu - budou také chléb a svěcené oplatky, které si mezi sebou budou všichni kolem stolu lámat a přát si veselé Vánoce.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme