Vánoční strom před Notre Dame budí rozpaky. Paříži ho darovalo Rusko

Katedrála Notre Dame v Paříži je jedním z nejnavštěvovanějších míst v celé Francii. A v předvánoční době je tu turistů ještě víc. Kromě nich tu Vánoce připomíná už i tradiční stromek, který stojí přímo před vchodem do svatostánku. Letos budí pozornost víc než kdy jindy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční stromek před Notre-Dame se Pařížanům většinou líbí | Zdroj: ČTK

Jedle normandská, nebo také kavkazská, způsobila ve francouzské metropoli pozdvižení.

Katedrále ji totiž darovalo Rusko, spolu s částkou 80 tisíc eur. A to v době sankcí ze strany Evropské unie a také v době, kdy se Francie rozhodla nedodat Rusku vrtulníkové lodě typu Mistral.

„Je to moc hezký strom. Je úplně jedno, odkud je, důležité je, jak vypadá,“ říká jeden z Pařížanů a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory Francouzů na ruský vánoční stromek před Notre-Dame zjišťoval pařížský zpravodaj Jan Šmíd

„Samozřejmě že finanční podpora Ruska je v době debaty o tom, zdali jim dodáme či nedodáme vrtulníkové lodě, nepochybně kontroverzní, ale mně to vůbec nevadí, mě zajímají jiné věci. Je to opravdu krásný stromek.“

Stromek chválí i mladá učitelka z francouzské metropole. „Myslím, že se všem Pařížanům líbí, málokdo se asi zajímá o to, odkud vlastně je. Ale já bych v tomto předvánočním období viděla podobnou ruskou podporu jako pozitivní věc.“

Podobně to vidí i lidé, kteří do Paříže přijeli z jiné části země. „Považuji tento stromek před Notre Dame za nádherný. Jsem tady vůbec poprvé v životě, chtěla jsem ho vidět stejně jako katedrálu, a zanechalo to ve mně hluboký dojem,“ říká dívka z Bordeaux.

Rektor katedrály Patrick Jacquin kontroverzi rozumí, ale dárek Rusku rozhodně vracet nehodlá. „Vstup do katedrály je zdarma, vánoční výzdoba je drahá a podobná finanční pomoc je pro nás důležitá,“ prohlásil.

Rektor zároveň dodal, že už kontaktoval Ukrajinu s tím, že příští rok může být vánoční stromek pro změnu z této země.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme