Sobi, elfové, sněhuláci i koťata. Britové oblékají ošklivé vánoční svetry a přispívají na charitu

Lidé ve Spojeném království v pátek vyrazí do ulic v barevných pulovrech s vánočními motivy. Přispějí tak na charitu a upozorní na plýtvání. Jenže celou čtvrtinu vánočních pulovrů mají na sobě Britové jen jednou, pak končí v popelnici. A jejich výroba zatěžuje životní prostředí.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svetry (ilustrační foto) | Foto: TheUglySweaterShop.com | Zdroj: Flickr (CC BY-NC 2.0)

Koupit si svetr se sobem nebo Santou, obléct si jej, vyfotit se a poslat peníze na charitu. Tak vypadá Den ošklivých vánočních svetrů (National Ugly Christmas Sweater Day), který připadá právě na pátek.

„Vybrané peníze jdou na konto naší organizace a pomáhají ohrožených dětem na celém světě," řekla o akci mluvčí organizace Save the Children (Zachraňte děti) Steph Loweová.

Charitativní organizace letos vyzývají, aby lidé zvážili, jestli skutečně potřebují každý rok nový vánoční svetr. Ve Spojeném království se jich prodá vždy několik milionů a jejich výroba zbytečně zatěžuje životní prostředí. "Na charitu můžete přispět i ve svetru z loňska," říká Sarah Divallová z organizace Hubbub, která bojuje proti plýtvání.

Webové stránky události lidem doporučují svetry s klasickými vánočními motivy – elfy, sněhuláky či soby, vhodné jsou podle nich ale i svršky s koťaty. Čím barevnější, tím lepší. Účastníci akce mají fotografie na sociálních sítích označovat #UglyChristmasSweaterDay či #ChristmasSweaterDay.

Jaromír Marek, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme