Kvůli podezřelé zásilce v Německu evakuovali vánoční trhy. Balíček obsahoval hřebíky, dráty a dělobuch

Pyrotechnici provedli kontrolované zneškodnění výbušného zařízení, které se v pátek nalezlo v centru německé Postupimi poblíž vánočních trhů. Kvůli podezřelému balíčku uzavřela v pátek policie v německém městě část centra včetně vánočních trhů. Evakuovat se museli všichni lidé z okolí místa nálezu včetně obyvatel přilehlých domů.

Berlín (Aktualizováno: 21:28 1. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavřené vánoční trhy v německé Postupimi | Zdroj: Retuers

Místní policie na svém twitteru informovala, že přivolaní pyrotechnici zneškodnili improvizované výbušné zařízení doručené do nedaleké lékarny. Policie zasahovala v centru města Postupimi kvůli podezřelému předmětu, následně byla nucena celou oblast uzavřít.

V balíčku, kvůli němuž musel být uzavřen i blízký vánoční trh, byla dóza s hřebíky, dráty a dělobuchem. Zásilka ale neobsahovala žádný odpalovací mechanismus, který by uvedl obsah podezřelého předmětu do pohybu. Vybuchnout zřejmě nemohl, uvedl ministr.

„Povolali jsme speciální síly. Postiženy jsou i vánoční trhy,“ uvedla policie na twitteru. Později oznámila, že pyrotechnici na místě již předmět zkoumají.

Balíček o velikosti 40 krát 50 centimetrů přinesl doručovatel do lékárny na rohu ulic Brandenburger Strasse a Dortustrasse v centru braniborské metropole, uvedl policejní mluvčí Peter Meyritz.

Na trhy byl povolán i speciální tým federální policie. Úřady evakuovaly okolní obchody a restaurace, několik ulic uzavřely. | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Policie byla na místo přivolána poté, kdy zaměstnanec lékárny balíček s předmětem otevřel a uvnitř spatřil dráty a elektroniku. „Podezření na improvizované výbušné zařízení bylo potvrzeno,“ uvedla policie na svém twitteru.

Policisté nejprve uzavřeli část centra, obyvatelům z ulice Brandenburger Strasse nařídili, aby zůstali uvnitř svých domů. Právě na Brandenburger Strasse stojí stánky místních vánočních trhů.

Na Twitteru policie vyzývá, aby se lidé vyhnuli předčasným závěrům. Serveru Potsdamer Neueste Nachrichten postupimský starosta řekl, že vánoční trhy znovu začnou normálně fungovat během zítřka.

Policie hlídá uzavřené vánoční trhy v centru Postupimi | Zdroj: Reuters

Kvůli nálezu výbušniny nedaleko vánočních trhů v centru Postupimi dnes musel svůj stánek opustit i český obchodník. Dřevené hračky prodával na ulici Lindenstraße, která protíná ulici Brandenburger Strasse, jednu z hlavních v centru Postupimi.

V okamžiku, kdy policie po nálezu podezřelého balíčku nařídila evakuaci vánočních trhů, se podle listu Märkische Allgemeine český stánkař zlobil, že se to stalo právě v pátek, kdy jsou největší tržby. Je třeba ale počkat, dodal.

Za necelé tři týdny uplyne rok od atentátu v Berlíně, při kterém zahynulo 12 lidí včetně jedné Češky. Islamista Anis Amri si za terč svého útoku vybral právě vánoční trhy v západní části berlínského centra.

ČTK, mis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme