Vánoční zvyky se v mnoha zemích liší

Vánoční svátky probíhají zpravidla ve znamení tradic a zvyků. V každé zemi se ale liší. U nás večer usedá ke slavnostní tabuli většina rodin, pak se rozdají dárky a chodí se na půlnoční mši. Obdobné je to také ve většině Evropských domácností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční stromek | Foto: Michal Krumphanzl

Pro Brity je ale vrcholem vánočních svátků až 25. prosinec - tedy den kdy děti po probuzení nacházejí v červených ponožkách dárky od Fathera Christmase, kterého v poslední době hodně nahrazuje i Santa Claus. Celá rodina se pak v poledne sejde nad nadívaným krocanem a švestkovým pudinkem.

Stejně jako ve Velké Británii se Vánoce slaví i v Austrálii, ovšem s tím rozdílem, že rtuť na teploměru šplhá až ke 35 stupňům Celsia a tradiční vánoční kratochvílí je surfování.

Tradičním Vánocům ve Spojených státech zase na stole vévodí krocan, pečený a doplněný ze všech stran o další dobroty. Mnohakilogramoví ptáci úctyhodných rozměrů skutečně slavnostnímu stolu dominují a vypořádat se s ním vyžaduje nemalé vypětí.

V Afrických zemích slaví vánoční svátky hlavně turisté - křesťané jsou na kontinentě v menšině. Štědrý den se slaví v hotelích po britsko - německém způsobu, zatímco místní muslimové přihlížejí. Bouřlivější bývá Silvestr, kdy se i řada "domorodců" napije něčeho ostřejšího.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme