Varšava a Moskva chtějí znovu standardní sousedské vztahy

Polsko není pro Rusko hrozbou - tou ale bude americká protiraketová základna, konstatoval ve Varšavě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Postoje obou zemí se sice pod dnešních jednáních nesblížily, Varšava a Moskva ale chtějí obnovit standardní sousedské vztahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Lavrov a R. Sikorski | Foto: ČTK/AP

Šéf ruské diplomacie se Varšavě snažil zahladit nepříjemný dojem, který vyvolaly nejnovější hrozby jednoho z ruských generálů. Ten strašil Polsko a Česko jadernými raketami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž M. Dorazína o návštěvě šéfa ruské diplomacie v Polsku

Ruský generální štáb nemá strach z Polska. Starost mu dělají prvky strategických raketových systémů Spojených států. "Nemůžeme ignorovat fakt, že se blíží k naší hranici," prohlásil Sergej Lavrov. Podle jeho slov to podkopává strategickou stabilitu a rovnováhu sil - ruští stratégové musí s americkým zařízením ve svých plánech počítat.

Ministr Sikorski se pokoušel Sergeje Lavrova přesvědčit, že Polsko i Spojené státy mají zájem na partnerských vztazích s Ruskem: "Potvrdil jsem panu ministrovi, že jsme připravení diskutovat o prostředcích na obnovení důvěry. Jsme otevření na jakékoli konzultace," uvedl ministr Sikorski.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme