Varšava bude vzpomínat na oběti letecké katastrofy u Smolenska

Odhalení pomníku, setkání s premiérem, večerní pochod centrem Varšavy. To dnes čeká příbuzné obětí dubnové letecké katastrofy polského speciálu u ruského Smolenska. Dnes je to totiž přesně sedm měsíců, co tam zahynul prezident Kaczynski a dalších devadesát pět osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava - historické náměstí | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na hlavním varšavském hřbitově byl odhalen pomník z bílého granitu, který je rozlomený na dvě části. Má symbolizovat křídla letounu, ve kterém Poláci v dubnu zahynuli.

Příbuzní obětí se dnes setkají s manželkou prezidenta Komorowského a v plánu je také dlouho očekávaná schůzka s premiérem Tuskem. O tu požádalo sedmatřicet rodin obětí.

Pozůstalí si chtějí postěžovat především na průtahy a nejasnosti ve vyšetřování katastrofy. Mají také pochybnosti o správné identifikaci těl, kterou prováděli ruští experti.

Ani jedné společné akce se ale nezúčastní Jaroslav Kaczynski, bratr zesnulého prezidenta. Šéf opozice plánuje na večer pochod spolustraníků z pochodněmi k prezidentskému paláci v centru Varšavy.

Petr Vavrouška, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme