Varšava chce po Washingtonu garance kvůli antiraketám

Polsko bude v případě vybudování protiraketové základny na svém území žádat do Spojených států zvláštní bezpečnostní záruky. Píše o tom dnešní polský tisk. Deník Rzeczpospolita prozradil jednu z podmínek, kterou bude klást polská strana během vyjednávání o základně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Interceptor | Foto: US Missile Defense

Spojené státy musí zaručit, že zaplatí případné škody způsobené vystřelením rakety. Američané odpovídají, že z rakety na zem dopadne pouze prach. K zásahu nepřátelské rakety totiž dojde ve výšce několika desítek kilometrů a úlomky shoří v atmosféře.

Rakety do sebe narazí rychlostí sedmi kilometrů za vteřinu, takže z nich nezbude prakticky nic, ujišťují američtí odborníci. Polsko bude přesto žádat podrobnou expertízu všech možných dopadů odpálení rakety.

Do diskuse se zapojil také bývalý ministr obrany Radek Sikorski. Podle něj by Polsko a Spojené státy nejprve měly podepsat dvoustranou vojenskou dohodu o spojenství. Ta by Polsku garantovala americkou pomoc v případě napadení.

Podle Sikorského jsou pro Polsko nejdůležitější bezpečnostní záruky a spojenectví by mělo především posílit protiraketovou a protileteckou obranu. Bývalý ministr obrany zdůraznil, že hrozby ze strany Ruska nelze brát na lehkou váhu.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme