‚Vytvoříme alianci euroskeptiků.‘ Salvini chce s pomocí Polska změnit Evropskou unii

Italský krajně pravicový vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini při středeční návštěvě Varšavy prohlásil, že chce, aby Itálie a Polsko spojily své síly a změnily Evropskou unii. Uvedla to agentura Reuters. Salvini dal ve Varšavě najevo zájem domluvit alianci euroskeptiků před květnovými volbami do Evropského parlamentu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský ministr vnitra Matteo Salvini | Foto: Max Rossi | Zdroj: Reuters

„Polsko a Itálie budou součástí nového jara Evropy, renesance evropských hodnot,“ řekl Salvini na tiskové konferenci po jednání s polským ministrem vnitra Joachimem Brudzińským. Ten před novináři zdůraznil shodu s italským protějškem ohledně důrazu na bezpečnost vnějších hranic Evropské unie.

„Evropa, která se vytvoří v červnu (tedy po květnových volbách do Evropského parlamentu), nás povede spíše než ta stávající, řízená byrokraty,“ předpověděl italský vicepremiér. Evropa se podle něj má vrátit ke svým kořenům, potřebuje méně byrokracie a více práce a rodinných hodnot.

Reformistický blok

Salvini o nové euroskeptické alianci jednal i s vůdcem polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawem Kaczyńským a s premiérem Mateuszem Morawieckým, s nímž se podle agentury PAP shodl na nepřípustnosti dvojích přístupů unijních institucí k jednotlivým členským státům.

Migranty z lodi ve Středozemním moři si rozdělí devět evropských států. Na moři čekali přes dva týdny

Číst článek

Salvini, který stojí v čele protiimigrační Ligy severu, opakovaně kritizoval Evropskou unii a hlásal, že květnové volby jsou příležitostí pro vytvoření „reformistického bloku“, který by mohl změnit bruselské instituce zevnitř.

Dobrý výsledek nacionalistických stran, jako je PiS či krajní pravice ve Francii a Itálii, by mohl změnit poměr sil v Evropském parlamentu, napsala agentura AFP. Polská vláda, kterou vede euroskeptická PiS, také žádá, aby unie poskytla členským státům více svrchovanosti a méně zasahovala do jejich záležitostí, podotkla agentura Reuters.

Předseda polské konzervativní vlády Morawiecki prohlásil, že jeho kabinet „v mnoha evropských otázkách“ zastává názory blízké Salvinimu. Premiér Morawiecki také obvinil Evropskou unii z diskriminace vůči různým členským státům, uvedla agentura AFP s odvoláním na Morawieckého výroky v americké televizi CNBC.

PiS je v současnosti v Evropském parlamentu v poslaneckém klubu Aliance konzervativců a reformistů v Evropě spolu s českou ODS, zatímco Orbánova strana Fidesz je zatím součástí dosud nejsilnějšího uskupení v EP, evropských lidovců.

Polská vládnoucí strana se od příchodu k moci v roce 2015 dostala do křížku s Bruselem zejména kvůli kontroverzní soudní reformě, ohrožující podle kritiků nezávislost soudů.

Itálie zavře letiště pro nepovolené lety s migranty, varoval Salvini

Číst článek

Umírněná linie

Opoziční list Gazeta Wyborcza napsal, že „chytrák“ Salvini je sice „nejradikálnější politik u kormidla moci v západní Evropě“, ale momentálně krotí svou euroskepsi, protože se chce stát premiérem a změnit Evropskou unii. „Vklouznutí do bot po Silviu Berlusconim vyžaduje od Salviniho poněkud umírněnější linii, protože radikalismus by odstrašil středopravé voliče,“ odhadl deník.

Připomněl také, že Salvini svého času potichu „pohřbil“ separatismus Ligy severu a přeměnil ji v celostátní stranu. Svou politickou dráhu začínal na kandidátce komunistů. Svého času navrhoval seškrtat unijní dotace členským státům ze středu Evropy, protivícím se přerozdělování migrantů. Po vítězství PiS ve volbách 2015 gratuloval Polákům, že si zvolili „odlišnou Evropu“.

Také změnil postoj k evropské měně, kterou v roce 2013 přirovnával k „nacistickým tankům“. Přátelil se s Vladimirem Putinem, schvaloval anexi Krymu a kritizoval unijní sankce proti Rusku, ale italská vláda bez problému souhlasila s jejich prodloužením. Koneckonců Salvini hlásá konzervativní model rodiny, ale sám má dvě děti s dvěma ženami – a třetí životní partnerka naposledy dala najevo, že je už zase volný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme