Varšava není proti ruským inspekcím na protiraketové základně

Polsko souhlasí s ruskými inspekcemi na americké protiraketové základně. Varšava ale požaduje, aby i Rusko umožnilo Polákům a Čechům kontrolu svých objektů protivzdušné obrany. V polském Sejmu to prohlásil ministr zahraničí Radek Sikorski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Interceptor | Foto: US Missile Defense

Polský ministr zahraničí dnes v obsáhlém vystoupení popsal vývoj jednání s americkou stranou, doprovázených konzultacemi s Moskvou. Polsko chce ruské straně předložit písemné materiály, které mají přispět k obnovení důvěry mezi Moskvou a Varšavou.

"Polsko souhlasí s pravidelnými inspekcemi. Očekáváme ale, že Moskva bude respektovat zásadu reciprocity a vysloví souhlas s polskou a českou inspekcí v dohodnutých objektech na území Ruska."

Ministr Sikorski zdůraznil, že americký systém protiraketové obrany zvyšuje bezpečnost Polska a Severoatlantické aliance.

Spojené státy chtějí v Polsku umístit silo s desítkou raket a v Česku s ním spojenou radarovou základnu. Celý systém má Američany a spojence chránit proti útokům ze zemí, jako je Írán.

Protiraketový radar - žhavé téma české politiky

O česko-amerických smlouvách o zřízení radarové základny v Brdech a o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území začala v závěru října jednat Poslanecká sněmovna . Opozici se totiž nepodařilo dokumenty z programu vyřadit. Podle premiéra Mirka Topolánka by se o nich mohlo ve výborech jednat déle než obvykle, takže by jejich definitivní schvalování přišlo na řadu až po inauguraci nového amerického prezidenta na konci ledna.

Smlouvu o umístění amerického protiraketového radaru v Česku uzavřely v Praze vlády obou zemí v červenci a stvrdili ji svými podpisy ministři zahraničí Condoleeza Riceová a Karel Schwarzenberg. Dohoda umožňuje postavení radaru, jedné součásti amerického protiraketového deštníku, na našem území ve vojenském újezdu Brdy. V září pak Česká republika a Spojené státy v Londýně podepsaly druhou klíčovou smlouvu týkající se plánované stavby amerického radaru v Brdech. Takzvaná dohoda SOFA upravuje pobyt amerických vojáků na radarové stanici. Kromě toho uzavřely obě strany i Deklaraci o strategické spolupráci.

Podle červencového průzkumu agentury STEM se proti zřízení základny vyslovilo 44 procent lidí. Podle průzkumu CVVM s radarem nesouhlasily dvě třetiny Čechů a Češek.

Expremiér a bývalý šéf sociální demokracie Stanislav Gross v srpnu pro Lidové noviny přiznal, že jednání o případném umístění amerického protiraketového radaru na území Česka zahájila vláda ČSSD. Její současné vedení to ale popírá a tvrdí, že za jejich působení začaly jen technické konzultace s Američany.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme