Varšava odhalila pomník muži, který se upálil kvůli okupaci Československa

Tisíce fotbalových fanoušků si můžou při cestě na Národní stadion ve Varšavě obohatit své vzdělání. U jedné ze vstupních bran totiž odhalili pomník Ryszarda Siwiece. Ten se na původním stadionu upálil na protest proti okupaci Československa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětní deska Ryszarda Siwiece | Foto: Martin Dorazín

Ryszard Siwiec, humanista, vystudovaný filozof a otec pěti dětí, se upálil v září 1968 během dožínek. Na stadionu bylo tehdy celé komunistické vedení země, zahraniční diplomaté a sto tisíc diváků.

Polský režim ale tragický čin pana Siwiece totálně zamlčel. Mozaiku příběhu pana Siwiece začal dávat dohromady až na začátku 90. let dokumentarista Maciej Drygas, který tento příběh přiblížil v rozhlasovém i televizním dokumentu. Základem dokumentaristické práce se stal archivní sedmivteřinový snímek z toho dne, který museli experti nejprve zbavit plísně.

Teď tedy čin pana Siwiece připomíná také obelisk, který stojí u jednoho ze vstupů na Národní fotbalový stadion a je kopií obelisku, který tento čin připomíná v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

O umístění pamětního obelisku činu Ryszarda Siwiece se zajímal zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška

„Myslím si, že to je to nejlepší místo. Budou tudy proudit tisíce lidí, i proto je text v polštině, češtině a angličtině," řekl polský historik Andrzej Kunert.

To, že se o činu pana Siwce dozví i fotbaloví fanoušci, oceňuje také český velvyslanec Jan Sechter.

„To určitě. Přes tyto ultimativní příklady je možné objevit historii a tragédii roku 1968 i pro generace, které ji nezažily lépe než z učebnic."

Činu pana Ryszarda Siwiece si Češi velmi váží. Ryszard Siwiec dostal posmrtně od bývalého prezidenta Václava Havla Řád Tomáše Garrigua Masaryka a v Praze je po něm pojmenována ulice.

Igor Maňour, Petr Vavrouška, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme