Varšavou prošel Pochod rovnosti. 20 000 lidí demonstrovalo za práva sexuálních menšin

Zhruba 20 000 lidí v sobotu ve Varšavě demonstrovalo za práva homosexuálů a dalších sexuálních menšin. Účastníci každoročního pochodu rovnosti se vyslovili mimo jiné pro zavedeni registrovaného partnerství pro páry stejného pohlaví a pro manželství pro všechny. Požadovali rovněž lepší ochranu před nenávistí a diskriminací, napsala agentura DPA.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšavou prošel Pochod rovnosti za práva sexuálních menšin

Varšavou prošel Pochod rovnosti za práva sexuálních menšin | Foto: Paweł Supernak | Zdroj: ČTK

Pochodu se zúčastnil varšavský primátor Rafal Trzaskowski, který akci již řadu let podporuje. „Tento den ukazuje, že Varšava je usměvavé, tolerantní a evropské město,“ prohlásil podle agentury PAP při zahájení pochodu. Na akci dorazilo rovněž několik dalších politiků ze stran vládní koalice, například ministr digitalizace Krzysztof Gawkowski.

„Chceme pochodovat ulicemi Varšavy a bavit se u toho, ale zároveň lidem připomenout, že stále čekáme na svá práva a rovnoprávnost,“ uvedl hlavní organizátor akce Rafal Dembe.

První pochod rovnosti se konal v roce 2001, kdy se ho zúčastnila pouze hrstka lidí, píše PAP. „Stále nemáme práva, která nám náleží,“ prohlásila jedna ze spoluorganizátorek akce. „Stále musíme požadovat, aby se s námi zacházelo jako s plnoprávnými občany,“ dodala.

Předchozí vládu strany Právo a spravedlnost (PiS) komunita LGBT+ často kritizovala. Stěžovala si, že ji PiS diskriminuje a že vláda schvaluje pouze tradiční katolické hodnoty, připomíná PAP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme