Tisíc vojáků, tanky a stovka letounů. Polsko si přehlídkou připomnělo 100 let nezávislosti

Ve Varšavě se ve středu konala největší vojenská přehlídka za poslední desítky let. Polskou metropolí pochodovalo na 1000 vojáků, 200 vojenských vozidel a nad Vislou proletělo více než 100 letadel a vrtulníků. Polsko tak oslavilo Den armády a s předstihem i letošní 100. výročí nezávislosti, které připadá na 11. listopadu.

Fotočlánek Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po takzvané Vislostrádě, dálnici podél řeky Visly, pochodovalo více než tisíc vojáků z polské armády i ze spojeneckých jednotek. Vyjelo také na 200 vojenských vozidel, včetně tanků Leopard nebo obrněných vozidel Rosomák.

Součástí Přehlídky nezávislosti byl i pochod vojáků v historických uniformách a zbroji z různých období – od raného středověku, přes 17. století, období národních povstání 19. století až po 20. století.

Polsko si 15. srpna na svátek polské armády připomíná výročí bitvy u Varšavy z roku 1920. Polská armády v ní rozdrtila západní uskupení Rudé armády útočící na Varšavu. Šlo o rozhodující střetnutí sovětsko-polské války.

Rozpočet 250 miliard

Letošní rozpočet polské armády činí 41,4 miliard zlotých, v přepočtu 250 miliard korun, z toho má jít čtvrtina na modernizaci. A výdaje se mají v budoucnu dál zvyšovat.

„Probíhá modernizace polské armády. Chceme, aby byla větší, supermoderně vybavená, aby ještě ve větší míře mohla zajistit bezpečnost,“ řekl ve středu prezident Andrzej Duda.

Polská média už dříve informovala o tom, že polská armáda disponuje 32 bojovými letouny MiG-29, řada z nich ale nemůže létat kvůli nedostatku náhradních dílů. Kromě toho má polské letectvo 48 amerických stíhaček F-16.

Deník Gazeta Prawna upozornil, že velká část armádního vybavení stále pamatuje časy Polské lidové republiky. „Takové přehlídky nám mají ukázat, jaká je polská armáda a jaké má vybavení. A naše armáda je stále, i přes čtyřicetimiliardový rozpočet, ve špatném stavu. Mnoho jednotek je udržovaných ze společenských důvodů a ne kvůli bojovým schopnostem,“ řekl v rozhovoru o stavu ozbrojených sil Sławomir Czapnik z Opolské univerzity.

V březnu polská vláda podepsala smlouvu s americkou zbrojovkou Raytheon o nákupu raketového systému Patriot. Varšava za něj má zaplatit 4,75 miliardy dolarů (97,6 miliardy korun).

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme