Polsko čeká poslední den kampaně před volbami do Sejmu. Kaczyński v ní kritizuje Evropskou unii

V Polsku v pátek skončí kampaň před nedělními volbami do Sejmu a Senátu. Největší šance na vítězství má současná vládnoucí strana Právo a spravedlnost, které průzkumy dávají až 45 procent hlasů. Politici dvou soupeřících bloků, Práva a spravedlnosti a Občanské koalice, se navzájem obviňují z ohrožování demokracie.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaczyński vidí Polsko jako hrdou a nezávislou zemi, která si nesmí nic nechat diktovat zvenčí. | Foto: FW1F/Mark Potter | Zdroj: Reuters

Podle lídrů obou stran budou nedělní volby zásadní. Šéf Práva Jaroslaw Kaczyński nařkl část inteligence ze spolupráce s nepřáteli Polska a pohrozil odplatou. Volební lídryně Občanské koalice Malgorzata Kidawa-Blońská to označila za nepřípustné dělení Poláků na správné a špatné.

O premiérské křeslo zájem nemám, říká Kaczyński. Právo a spravedlnost ale chce vést i nadále

Číst článek

Kaczyński dle svých slov nepopírá výhody členství v Evropské unii. „Poláci a Polsko chtějí být v unii,“ uvedl. „Poláci chápou, že jako stát a národ musíme zvedat břemena, která naši západní partneři zvedat nemuseli. To břímě často nemá žádný smysl, někdy má, ale zvedáme je. To ale neznamená, že máme dělat stejné chyby jako na západě a že se máme infikovat se tamními společenskými nemocemi,“ podotkl.

Kaczyński vidí Polsko jako hrdou a nezávislou zemi, která si nesmí nic nechat diktovat zvenčí. Odmítá proto kritiku Evropské unie, kterou znepokojila snaha dosadit do Ústavního soudu právníky spojené se stranou Právo a spravedlnost.

Politický tlak na soudce

Ve čtvrtek Evropská komise podala k Evropskému soudu další stížnost na polskou vládu. Týká se změn v disciplinárním řízení proti soudcům. Podle komise mohou tyto změny sloužit k politickému tlaku na soudce. Kaczyński ale chce v boji proti takzvané soudcovské mafii a za reformu resortu spravedlnosti pokračovat, protože to podle něj přináší dobré výsledky. „Reforma soudnictví běží s potížemi, protože soudci hájí starý systém spravedlnosti, který mimo jiné daňové podvody umožňoval, a brání se. K tomu se přidal tlak zvenčí,“ uvedl bývalý premiér země.

Šéf Sejmu rezignoval kvůli aféře se soukromými lety. Kaczyński se ho ale zastal

Číst článek

Kaczyńského kritika Evropské unie padá na úrodnou půdu, protože mnozí Poláci – zvláště ti, kteří pracují na západě, jsou zklamaní přístupem tamních lidí k Polsku a necítí se být Evropany stejné kategorie, jako jsou ti na západ od Odry.

I přes často oprávněné pocity nepochopení by ale Poláci z unie vystoupit nechtěli. Podle letošního průzkumu ústavu CBOS je s členstvím v Unii spokojeno 91 procent lidí, nejvíc od roku 2004. A to je fakt, který bude stranu Právo a spravedlnost v tažení proti Bruselu silně brzdit.

mdo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme