V Polsku začíná postupně platit zákaz nedělního prodeje. V sobotu večer se proto ještě čile nakupovalo

Většina obchodů v Polsku má zavřeno. Začal totiž platit zákaz nedělního prodeje, který loni schválil polský parlament. Zatím se týká dvou neděl v měsíci. Postupně se ale rozšíří prakticky na všechny. Některé obchodní řetězce v Polsku na novinku zareagovaly prodloužením sobotní otevírací doby. Ještě pozdě večer tak mnozí Poláci vyrazili na nákupy

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Fronta před pokladnami v obchodním centru ve vařsavské čtvrti Mokotów se táhne na celou šířku hypermarketu. Takové fronty tady bývají běžně v pracovní dny v podvečer, teď je ale sobota půl desátá večer.

„Jsem dopálená a nespokojená,“ stěžuje si při tlačení plného vozíku Żanna Grąbczewska. Vyšla si večer do kina s dcerou a nákup nechala na poslední chvíli.

Průzkum: půlka Čechů by zrušila zákaz prodeje o státních svátcích, druhá ho podporuje

Číst článek

„Mám tři děti a raději bych nakupovat v klidu, bez velkého plánování a v době, kdy se mi to hodí. Nemohla jsem teď ve spěchu nic najít. A sotva jsme vyšli od pokladen, uvědomila jsem si, že jsme zapomněli na chleba,“ stěžuje si.

To důchodkyně Maria Olbramska se synem jsou s novým zákazem spokojení. Že bude jeden den v týdnu zavřeno, je neobtěžuje. Zaměstnanci obchodů mají právo na volno, říkají. Ostatně proto polské odbory zákaz nedělního prodeje iniciovaly.

Obchodníci se ale obávají ztrát. Velcí i malí, jako je Jakub Żaczkiewicz, který tady před hypermarketem ve stánku prodává doplňky stravy pro sportovce.

„Den práce v neděli pro mě znamená tržbu 200 zlotých. Tento měsíc budu muset zavřít dvakrát, v dubnu bude pracovní neděle dokonce jen jedna, to dělá ztrátu 800 zlotých a to je hodně,“ vyjmenovává.

800 zlotých je v přepočtu téměř pět tisíc korun. Zákaz nedělního prodeje má přes třicet výjimek. Nevztahuje se na lékárny, pekárny nebo třeba stánky na nádražích a letištích. Supermarkety musí zavřít. Některé jako tento kvůli tomu v pátek a v sobotu prodloužili otevírací dobu do jedenácti večer.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme