Ve Varšavě odhalí pomník bývalému prezidentovi Kaczyńskému. Stojí na náměstí, o které se město soudí

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost v sobotu ve Varšavě odhalí pomník bývalému prezidentovi Lechovi Kaczyńskému. Před osmi lety zahynul spolu s dalšími politiky na palubě vládního letadla ve Smolensku. Socha stojí na náměstí, které ministerstvo vnitra odebralo Varšavě a prohlásilo ho za uzavřený prostor se speciálními pravidly. Varšavská prokuratura zahájila vyšetřování, jestli při tom nedošlo ke spáchání trestného činu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Lecha Kaczynského ve Varšavě | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Hlavním podezřelým je současný ministr obrany Mariusz Blaszczak, který ještě coby ministr vnitra vyjmul náměstí Józefa Pilsudského i s hrobem neznámého vojína z pravomoci Varšavy. Uprostřed metropole tak vznikl ostrůvek Mazovského kraje, který Varšavu obklopuje.

Polští policisté se vyléčili z ‚psí chřipky‘, dohodli se s vládou na růstu platů

Číst článek

Náměstí dostalo status uzavřené zóny podobně jako okolí kasáren nebo státních úřadů. Po tomto zásahu se bez souhlasu města začaly na náměstí objevovat pomníky. Nejdřív černé schodiště připomínající oběti leteckého neštěstí u Smolensku a teď socha prezidenta Kaczyńského.

Podle ředitele úřadu varšavské památkové péče Michala Krasuckého se náměstí stává výstavištěm pomníků. Ministerstvo vnitra prohlásilo náměstí uzavřenou zónou kvůli bezpečnosti.

Varšavská radnice podala u soudu žalobu. Podle ní na jednom z největších náměstí metropole o bezpečnost státu vůbec nejde.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme