Varšava prohrála spor o smog. Země může za nedodržování norem zaplatit desítky miliard

Polsko prohrálo spor o smog. Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek rozhodl, že Polsko porušilo unijní předpisy o kvalitě ovzduší. Rozsudek otevírá cestu pro možné sankce. Polsko dlouhodobě patří k zemím s nejneznečištěnějším ovzduším v Evropské unii.

Lucemburk/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Krakově (ilustrační foto)

Smog v Krakově (ilustrační foto) | Foto: Jar.ciurus | Zdroj: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Spor Polska s Evropskou komisí se týká let 2007-2013, kdy se v Polsku překračovaly přípustné denní i roční normy koncentrace prachových částic v povětří.

'Na smogu chtějí vydělat všichni'. V Polsku roste byznys se znečištěným ovzduším

Číst článek

Komise zažalovala polskou vládu v roce 2016 kvůli nečinnosti v ochraně ovzduší a za nedostatečnou implementaci a dodržování evropských směrnic.

Unijní právo od roku 2005 zavazuje členské státy k udržování takové kvality ovzduší, která nebude ohrožovat zdraví lidí.

Rozsudek Soudního dvora otevírá Evropské komisi cestu k sankcím proti Polsku, země by mohla dostat pokutu v přepočtu až 24 miliard korun.

Kromě toho Polsku hrozí pokuty za každý den, kdy se země nepřizpůsobila unijním požadavkům.

Polsko má se smogem problém dlouhodobě. V zemi se podle Světové zdravotnické organizace nachází 30 z 50 nejvíce znečištěných měst v Evropské unii a podle organizace Evropské agentury životního prostředí ročně kvůli špatnému vzduchu zemře předčasně až 44 tisíc Poláků.

Extrémní smog zimy 2017

O problému se začalo v médiích více mluvit více až loni, kdy extrémní smog zasáhl i hlavní město Varšavu. Vzduch byl tehdy více znečištěný než v Pekingu či Novém Dillí. Například Krakov a aglomerace na jihu země znečištěné ovzduší trápí už desítky let.

Vláda Práva a spravedlnosti v reakci na to slíbila aktivní boj proti znečištěnému povětří, opozice i nevládní organizace ji ale kritizují za nečinnost. Ve čtvrtek po rozhodnutí soudu oznámil na mimořádné tiskové konferenci polský premiér Mateusz Morawiecki plán boje proti smogu. Počítá například se zavedením dotací na zateplování budov.

Polsko bojuje proti smogu, dvě vojvodství zakázala topit uhelnými kaly a prachem

Číst článek

Spalování odpadků a kalů

Podle organizace Polski alarm smogowy je hlavní příčinou chování domácností, které topí ve starých kotlích odpady, uhelnými kaly a prachem.

Slezské vojvodství loni zakázalo uhelnými kaly a prachem topit. Do kamen nesmí ani hnědé uhlí a vlhké dřevo nebo biomasa. Organizace jsou ale skeptické ve vymáhání zákona.

„Samozřejmě dodržování kontrolujeme. Ale ve vojvodství jsou stovky tisíc domácností. Nejsme fyzicky schopni pohlídat všechny. Kontroly provádí městská policie, když zahlédne podezřelý kouř z komína nebo když ji někdo upozorní. Ale chybí nám celopolská regulace,“ řekl loni na podzim Radiožurnálu Jacek Chołuj, šéf městské pracovní skupiny v Rybniku.

haf, vid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme