‚Největší protest posledních 30 let.‘ Ve Varšavě vyšlo do ulic demonstrovat proti vládě půl milionu lidí

Ve Varšavě v neděli vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem demonstrace je mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií.

Varšava (Aktualizováno: 18:58 4. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestní průvod ve Varšavě | Zdroj: Reuters

Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150 000 demonstrantech. Demonstrace se konají také v dalších velkých městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl portál Onet.

Předseda Občanské platformy a bývalý premiér Donald Tusk demonstraci vyhlásil na výročí prvních polosvobodných voleb z roku 1989. „Chci, aby lidé viděli, že mají moc měnit chod věcí,“ řekl Tusk tento týden časopisu Newsweek. Také další opoziční strany slíbily, že se k protestu připojí.

Polský ombudsman chce zrušit úpravu volebního zákona. Zjednodušuje zneplatnění hlasů

Číst článek

„Radnice v tuto chvíli odhaduje (účast) na 500 000 lidí,“ řekl AFP mluvčí organizátorů pochodu Jan Grabiec. Tusk během svého projevu označil dnešní pochod za největší demokratické shromáždění v historii demokratického Polska.

„Je nás v ulicích Varšavy půl milionu, to je absolutní rekord,“ prohlásil podle serveru TVN 24. Polský server Onet dospěl na základě vlastních propočtů k nejméně 300 000 účastníkům manifestace.

Do Varšavy se v neděli sjely stovky autobusů s přívrženci opozice z celého Polska.

V čele průvodu kráčeli vedoucí představitelé Občanské platformy doprovázení nositelem Nobelovy ceny za mír a bývalým šéfem odborového svazu Solidarita Lechem Walesou, napsala agentura AFP. Pochodu se účastní také varšavský starosta Rafal Trzaskowski, jenž patří k polské opozici.

Protestní průvod ve Varšavě | Foto: Czarek Sokolowski | Zdroj: ČTK / AP

‚Demokracie umírá v tichu‘

Tusk v krátkém projevu prohlásil, že současná iniciativa opozice je svým významem srovnatelná s bojem proti komunismu před rokem 1989. „Chceme svobodné, zákony dodržující, bezpečné, férové, čisté a zelené Polsko,“ uvedl na akci předseda Občanské platformy.

„Proč dnes vyšlo do ulic půl milionu Poláků? Protože cítíme, že Polsku už léta vládnou lidé, kteří neumějí milovat, kteří zfalšovali slovo solidarita a kteří nám každý den kousek po kousku berou svobodu,“ prohlásil Tusk na závěr manifestace.

„Demokracie umírá v tichu. Ode dneška už nebude ticho,“ prohlásil dále podle polských médií a vyjádřil přesvědčení, že „demokracie v Polsku nezemře“.

„Chceme pro naše děti svobodnou zem,“ prohlásil podle agentury AP devětačtyřicetiletý Radek Tusinski, který se na pochod vypravil i s manželkou a dvěma malými dětmi. Poznamenal, že se obává plíživého návratu autoritářského systému podobného tomu, který si pamatuje z dětství.

Nový zákon a drahota

Někteří demonstranti podle agentury Reuters uvedli, že je k účasti na demonstraci přiměl spor kolem zákona o zřízení komise pro posouzení vlivů Ruska v Polsku v letech 2007 až 2022. Polská opozice zákon označuje za hon na čarodějnice proti politickým oponentům.

Ženy v Polsku se bojí otěhotnět. Kvůli interrupcím nás jich kontaktuje stále více, říká členka iniciativy

Číst článek

 

Jeho kritici se obávají, že ohrožuje férovost nadcházejících parlamentních voleb a mohl by znemožnit kandidaturu lidem, jako je Tusk, podotkl PAP.

Jiní demonstranti kritizovali stoupající životní náklady. „To stačí!“, „Nechceme autoritářské Polsko“, „PiS je drahá“, hlásaly transparenty.

Průzkumy veřejného mínění před podzimními volbami naznačují, že půjde o těsný souboj. Vládnoucí strana PiS těží mimo jiné ze svého nesmlouvavého postoje vůči ruské agresi na Ukrajině.

Kritici z řad domácí opozice i mezinárodních organizací vládě Práva a spravedlnosti (PiS) dlouhodobě vytýkají, že od svého nástupu k moci v roce 2015 omezuje nezávislost soudní moci, potlačuje menšiny, především pak členy skupiny LGBT+, a porušuje i další evropské hodnoty, jako je pluralita médií či akademické svobody.

Polský premiér Mateusz Morawiecki podle agentury PAP dnešní demonstraci zlehčoval a prohlásil, že nebyla podle něj tak spontánní, jak ji organizátoři představovali.

„Trochu mě rozesmává, když staré lišky, které jsou v politice mnoho a mnoho let, organizují protivládní pochod a prezentují ho jako spontánní občanský protest,“ reagoval šéf polské vlády, který dále tvrdil, že z ústředí Občanské platformy přišel pokyn, aby její zástupci přivedli do Varšavy „co nejvíce aktivistů“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme