Varšava proti dokumentu BBC protestuje. Mnozí fanoušci ale přiznávají, že se s rasismem setkali

Jen několik dnů před začátkem fotbalového Eura se dokument britské stanice BBC postaral o dost velký skandál. Bývalý kapitán anglické fotbalové reprezentace Sol Campbell v něm totiž varoval fanoušky před cestou do Polska a na Ukrajinu. Tvrdí, že jim kvůli projevům rasismu a xenofobie na tamních stadionech hrozí nebezpečí. Varšava proti dokumentu protestuje, nicméně sami Poláci se v bleskovém průzkumu přiznali, že se s projevy rasismu setkali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalová branka. Ilustrační foto

Fotbalová branka. Ilustrační foto | Foto: David Kubíček

Polsko hned po odvysílání dokumentu vyslalo svůj protest přímo britské veřejnoprávní televizi. Tvrdí, že novinářský materiál o rasismu na polských stadionech není pravdivý, že je jednostranný.

Ozval se také polský premiér Donald Tusk, který anglickým fanouškům vzkázal, že je v Polsku rozhodně žádný projev rasismu nečeká. Dokonce ministryně sportu pak fotbalistu Sola Campbella pozvala na turnaj do Polska, ať se přesvědčí na vlastní oči, že fanoušci jsou mírumilovní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajové ČRo v Polsku Petr Vavouška a v Londýně Jiří Hošek v Ozvěnách dne

Je logické, že polští politici brání pár dnů před šampionátem obraz vlastní země, realita je ale trochu jiná. Nejlépe o tom vypovídá blesková anketa portálu Gazeta, ve které hlasovalo několik tisíc čtenářů, a více mež 50 procent se přiznalo, že rasismus a xenofobie jsou na polských stadionech poměrně časté.

„Já už jsem tady tři roky a během té doby už policie řešila několik projevů hlavně antisemitismu fotbalových fanoušků. Ať už to byli urážlivé protižidovské plakáty nebo skandování: kdo neskáče, ten je žid,“ popsal zpravodaj ČRo v Polsku Petr Vavouška.

Problém na ligových utkáních

Problém se ale týká hlavně ligových utkání a fanoušků jednotlivých klubů. Na zápasech reprezentace k žádným podobným projevům nedochází. „V tomto smyslu BBC opravdu trochu přestřelila, i když víceméně pravdivě popsala obecný problém v polském fotbale,“ doplnil Vavrouška.

BBC si ovšem dokument nevycucala z prstu. Na stole měla doporučení ministerstva zahraničí, které je adresované britským fotbalovým fanouškům afroamerického a asijského původu, aby cestovali obezřetně. Explicitně se ale mluví o Ukrajině. Podobnou zprávu vydala také Amnesty International.

V táboře anglické reprezentace to vzbudilo určitý neklid. Objevily se již dvě informace o rodinách hráčů anglického výběru - Thea Walcotta a Alexe Oxlade-Chamberlaina. Rodinní příslušníci řekli, že jim to za riziko nestojí a že se na zápasy budou dívat v televizi.

Italský útočník Mario Balotelli, který hraje za Manchester City, se nechal slyšet, že při prvním projevu rasismu v hledišti odejde okamžitě z trávníku.

Problémy jsou i v Anglii

V Anglii se proti rasismu ve fotbale dlouhodobě bojuje a má to své výsledky. Přesto věci nejsou ideální, chystají se kvůli tomu prý dokonce nové klauzule ve smlouvách pro hráče Premiere League.

V posledním půl roce se v Anglii objevily dva velmi křiklavé projevy rasismu nikoli v hledišti, ale přímo na trávníku. Hlavními aktéry jsou známí hráči Uruguayec Luis Suárez a anglický obránce John Terry.

Na stole je návrh asociace profesionálních hráčů, že by od příští sezony každý hráč Premiere League měl ve své smlouvě klauzuli, že v případě projevů rasismu ho může jeho zaměstnavatel okamžitě vyhodit.

Jiří Hošek, Petr Vavrouška, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme