Varšava prý na summitu EU z požadavků sleví

Den před klíčovým summitem Evropské unie se objevují známky, že Polsko možná ustoupí ze své nesmlouvavé pozice. Varšava požaduje diskuzi o hlasovacím systému v Evropské unii, kterou ostatní členské země odmítají. Podle agentury Reuters dává polský premiér Kaczynski najevo, že je ochoten slevit ze svých požadavků, pokud dosáhne ústupků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský palác v Bruselu

Královský palác v Bruselu | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Reformní smlouva - tak by se měl jmenovat text, který nahradí euroústavu odmítnutou před dvěma lety voliči ve Francii a v Nizozemsku. Německo se jako předsednická země snaží do poslední chvíle vypracovat návrh přijatelný pro všechny.

Česká reprezentace prosadila podle spolehlivého diplomatického zdroje Českého rozhlasu do návrhu princip, podle kterého by bylo možné převádět pravomoci z Bruselu zpět na členské země. V 11 stránkovém textu, který nastiňuje podobu nové smlouvy, například vychází Německo vstříc i Nizozemsku a dává větší možnost národním parlamentům zasáhnout do unijní legislativy.

Zřejmě největším problémem tak budou postoje Británie a Polska. Varšava chce jiný systém hlasování než ten, se kterým počítá nynější návrh. Podle něj bude s většinou rozhodnutí muset souhlasit 15 ze 27 členských zemí reprezentujících ovšem současně 65 procent obyvatel. Polský návrh by dal větší hlasovací sílu menším zemím.

Britům vadí v návrhu například příliš důležitá role pro unijního šéfa zahraniční politiky a právní závaznost Charty základních svobod. Kromě toho si bude chtít zřejmě Londýn ponechat možnost zůstat stranou evropské policejní a soudní spolupráce.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme