Varšava se chystá na evropský summit

Polská Varšava se chystá na Evropský hospodářský summit. Ten začne ve středu a potrvá do pátku. Schůzku politiků a bussinesmanů budou provázet mimořádná bezpečnostní. Už od půlnoci je centrum města rozděleno na dvě bezpečnostní zóny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský hospodářský summit ve Varšavě | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Pouze se speciální propustkou je možné dostat se do tzv. nulové zóny kolem hotelu Victoria, kde budou účastníci summitu jednat. Do 1. bezpečnostní zóny, která zahrnuje oblast kolem hotelu, Národní opery, prezidentského paláce a dalších významných budov, je možné vejít jen s osobním průkazem prokazujícím, že člověk v dané zóně bydlí nebo pracuje.

Na 3 dny fóra se připravují majitelé obchodů a instituce v centru města. Zakrývají výklady dřevotřískovými deskami. Ve čtvrtek tudy má projít demonstrace odpůrců globalizace. Má jich být několik tisíc. Lidé se obávají, aby se neopakovaly scény z demonstrace při zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze. "Na dobu summitu zavírám obchod a neprodáváme. Obáváme se, že nám rozbijí výlohy a že se něco ztratí i ze samotného obchodu. Proto výlohy zakryjeme dřevěnými deskami a stejně zabedníme i dveře," říká majitelka obchodu s potravinami na hlavní varšavské třídě Iwona Gucwová.

Centrum Varšavy připomíná spíše tvrz připravenou na útok, než životem tepající město. Kolem obchodního domu stojí lešení a na něm ochranná síť. Národní banka se skryla za hradbu plechových panelů. Desky místo oken má i sídlo Polské televize. Pan Marek Urbanek ale klidně stojí před svým lahůdkářstvím a žádné ochranné desky nehodlá na výklady dávat. Jeho obchod je v první bezpečnostní zóně. Je ale na dohled od ulice, kudy se ve čtvrtek provalí dav demonstrantů. "Myslím, že až sem demonstranti nepřijdou. Tahle ulice má být zvlášť střežená," pan Marek se spíš obává, že během konání summitu ztratí část klientů. Utěšuje se ale tím, že bude mít mnoho uniformovaných zákazníků. "Určitě bude menší tržba, ale snad se dá něco vydělat na policistech. Jen tady kolem jich má být asi 7 tisíc. A něco přece jíst musejí."

Na ekonomické fórum se sjede asi 700 hostů z řad politiků a bussinesmanů. O bezpečnost se bude starat 13 tisíc policistů. Přijely posily z jiných částí Polska.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme