Varšava se připravuje na podpis dohody o protiraketové základně

Z Belgie do Polska dnes večer přilétá americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová. Zítra má ve Varšavě společně s polským ministrem zahraničí Radkem Sikorskim podepsat dohodu o protiraketové základně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stráž u paláce | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Polští politici se nemohli dohodnout, kde se má ceremoniál podpisu odehrát. Nechtěli, aby si historické zásluhy přivlastnila jen jedna ze stran ostrého vnitropolitického boje. Nejnapjatější vztahy panují mezi prezidentem a ministrem zahraničí.

K podpisu dohody proto nedojde ani v prezidentském ani ministerském paláci. Ceremoniál se má konat v budově úřadu vlády. Prezident Lech Kaczyński ale trvá na svém projevu.

"Prezident je vrchním velitelem ozbrojených sil, odpovídá za bezpečnost země a osobně se angažoval v procesu jednání se Spojenými státy. Po vstupu do NATO je smlouva se Spojenými státy druhou nejvýznamnější událostí v oblasti bezpečnosti," zdůvodnil projev hlavy státu prezidentův tajemník Michal Kamiński.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme