Varšava se připravuje na velkou vodu

Hladina řeky Visly v polské metropoli v pondělí vytrvale stoupala a překročila už hranici 650 centimetrů. Hlavní nápor povodňové vlny se očekává v noci na úterý. Velká voda u našich severních sousedů si dosud vyžádala 25 obětí na lidských životech a desetitisíce lidí donutila opustit své domovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí spolupracovník Radiožurnálu, zpravodaj ČTK ve Varšavě Jan Melichar, členové varšavského krizového centra očekávají, že hladina Visly dosáhne v metropoli maximální výše v noci na úterý a udrží se na ní nejméně do středy. Obyvatelům města žádné nebezpečí zatím nehrozí. Zaplavena jsou nyní pouze některá odstavná parkoviště na březích řeky. K evakuaci jsou připravena zvířata z varšavské zoologické zahrady, která se nachází v bezprostředním sousedství Visly.

Dramatičtější situace panuje mimo polskou metropoli. Obyvatelé města Kamieň v Lubelském vojvodství, kde Visla ráno protrhla ochranné valy, společně s hasiči bojují o udržení asfaltové silnice, která je v tuto chvíli jedinou překážkou na postupu vody do města. Z řady dalších měst krizové štáby hlásí vážné prosakování podmáčených valů. Hasičům a vojákům často chybí materiál potřebný k jejich utěsnění. Pokračuje také evakuace dalších obyvatel z ohrožených měst a obcí - na místě zůstávájí pouze muži, aby pomáhali záchranářům a hlídali majetek.

Marika Táborská, Jan Melichar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme