Varšava se připravuje na velkou vodu

Hladina řeky Visly v polské metropoli v pondělí vytrvale stoupala a překročila už hranici 650 centimetrů. Hlavní nápor povodňové vlny se očekává v noci na úterý. Velká voda u našich severních sousedů si dosud vyžádala 25 obětí na lidských životech a desetitisíce lidí donutila opustit své domovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí spolupracovník Radiožurnálu, zpravodaj ČTK ve Varšavě Jan Melichar, členové varšavského krizového centra očekávají, že hladina Visly dosáhne v metropoli maximální výše v noci na úterý a udrží se na ní nejméně do středy. Obyvatelům města žádné nebezpečí zatím nehrozí. Zaplavena jsou nyní pouze některá odstavná parkoviště na březích řeky. K evakuaci jsou připravena zvířata z varšavské zoologické zahrady, která se nachází v bezprostředním sousedství Visly.

Dramatičtější situace panuje mimo polskou metropoli. Obyvatelé města Kamieň v Lubelském vojvodství, kde Visla ráno protrhla ochranné valy, společně s hasiči bojují o udržení asfaltové silnice, která je v tuto chvíli jedinou překážkou na postupu vody do města. Z řady dalších měst krizové štáby hlásí vážné prosakování podmáčených valů. Hasičům a vojákům často chybí materiál potřebný k jejich utěsnění. Pokračuje také evakuace dalších obyvatel z ohrožených měst a obcí - na místě zůstávájí pouze muži, aby pomáhali záchranářům a hlídali majetek.

Marika Táborská, Jan Melichar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme